Conjugation of the Finnish verb 'riehakoida'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 68/tupakoida, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehakoin, riehakoitsen |
| sinä | riehakoit, riehakoitset |
| hän | riehakoi, riehakoitsee |
| me | riehakoimme, riehakoitsemme |
| te | riehakoitte, riehakoitsette |
| he | riehakoivat, riehakoitsevat |
| passive | riehakoidaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehakoi, en riehakoitse |
| sinä | et riehakoi, et riehakoitse |
| hän | ei riehakoi, ei riehakoitse |
| me | emme riehakoi, emme riehakoitse |
| te | ette riehakoi, ette riehakoitse |
| he | eivät riehakoi, eivät riehakoitse |
| passive | ei riehakoida |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehakoin, riehakoitsin |
| sinä | riehakoit, riehakoitsit |
| hän | riehakoi, riehakoitsi |
| me | riehakoimme, riehakoitsimme |
| te | riehakoitte, riehakoitsitte |
| he | riehakoivat, riehakoitsivat |
| passive | riehakoitiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehakoinut |
| sinä | et riehakoinut |
| hän | ei riehakoinut |
| me | emme riehakoineet |
| te | ette riehakoineet |
| he | eivät riehakoineet |
| passive | ei riehakoitu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen riehakoinut |
| sinä | olet riehakoinut |
| hän | on riehakoinut |
| me | olemme riehakoineet |
| te | olette riehakoineet |
| he | ovat riehakoineet |
| passive | on riehakoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole riehakoinut |
| sinä | et ole riehakoinut |
| hän | ei ole riehakoinut |
| me | emme ole riehakoineet |
| te | ette ole riehakoineet |
| he | eivät ole riehakoineet |
| passive | ei ole riehakoitu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin riehakoinut |
| sinä | olit riehakoinut |
| hän | oli riehakoinut |
| me | olimme riehakoineet |
| te | olitte riehakoineet |
| he | olivat riehakoineet |
| passive | oli riehakoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut riehakoinut |
| sinä | et ollut riehakoinut |
| hän | ei ollut riehakoinut |
| me | emme olleet riehakoineet |
| te | ette olleet riehakoineet |
| he | eivät olleet riehakoineet |
| passive | ei ollut riehakoitu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehakoisin, riehakoitsisin |
| sinä | riehakoisit, riehakoitsisit |
| hän | riehakoisi, riehakoitsisi |
| me | riehakoisimme, riehakoitsisimme |
| te | riehakoisitte, riehakoitsisitte |
| he | riehakoisivat, riehakoitsisivat |
| passive | riehakoitaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehakoisi, en riehakoitsisi |
| sinä | et riehakoisi, et riehakoitsisi |
| hän | ei riehakoisi, ei riehakoitsisi |
| me | emme riehakoisi, emme riehakoitsisi |
| te | ette riehakoisi, ette riehakoitsisi |
| he | eivät riehakoisi, eivät riehakoitsisi |
| passive | ei riehakoitaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin riehakoinut |
| sinä | olisit riehakoinut |
| hän | olisi riehakoinut |
| me | olisimme riehakoineet |
| te | olisitte riehakoineet |
| he | olisivat riehakoineet |
| passive | olisi riehakoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi riehakoinut |
| sinä | et olisi riehakoinut |
| hän | ei olisi riehakoinut |
| me | emme olisi riehakoineet |
| te | ette olisi riehakoineet |
| he | eivät olisi riehakoineet |
| passive | ei olisi riehakoitu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | riehakoi, riehakoitse |
| hän | riehakoikoon |
| me | riehakoikaamme |
| te | riehakoikaa |
| he | riehakoikoot |
| passive | riehakoitakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä riehakoi, älä riehakoitse |
| hän | älköön riehakoiko |
| me | älkäämme riehakoiko |
| te | älkää riehakoiko |
| he | älkööt riehakoiko |
| passive | älköön riehakoitako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon riehakoinut |
| he | olkoot riehakoineet |
| passive | olkoon riehakoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko riehakoinut |
| he | älkööt olko riehakoineet |
| passive | älköön olko riehakoitu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | riehakoinen |
| sinä | riehakoinet |
| hän | riehakoinee |
| me | riehakoinemme |
| te | riehakoinette |
| he | riehakoinevat |
| passive | riehakoitaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en riehakoine |
| sinä | et riehakoine |
| hän | ei riehakoine |
| me | emme riehakoine |
| te | ette riehakoine |
| he | eivät riehakoine |
| passive | ei riehakoitane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen riehakoinut |
| sinä | lienet riehakoinut |
| hän | lienee riehakoinut |
| me | lienemme riehakoineet |
| te | lienette riehakoineet |
| he | lienevät riehakoineet |
| passive | lienee riehakoitu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene riehakoinut |
| sinä | et liene riehakoinut |
| hän | ei liene riehakoinut |
| me | emme liene riehakoineet |
| te | ette liene riehakoineet |
| he | eivät liene riehakoineet |
| passive | ei liene riehakoitu |