Conjugation of the Finnish verb 'revalvoitua'

revalvoitua  -   To increase in value.
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärevalvoidun
sinärevalvoidut
hänrevalvoituu
merevalvoidumme
terevalvoidutte
herevalvoituvat
passiverevalvoidutaan
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen revalvoidu
sinäet revalvoidu
hänei revalvoidu
meemme revalvoidu
teette revalvoidu
heeivät revalvoidu
passiveei revalvoiduta

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärevalvoiduin
sinärevalvoiduit
hänrevalvoitui
merevalvoiduimme
terevalvoiduitte
herevalvoituivat
passiverevalvoiduttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen revalvoitunut
sinäet revalvoitunut
hänei revalvoitunut
meemme revalvoituneet
teette revalvoituneet
heeivät revalvoituneet
passiveei revalvoiduttu

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen revalvoitunut
sinäolet revalvoitunut
hänon revalvoitunut
meolemme revalvoituneet
teolette revalvoituneet
heovat revalvoituneet
passiveon revalvoiduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole revalvoitunut
sinäet ole revalvoitunut
hänei ole revalvoitunut
meemme ole revalvoituneet
teette ole revalvoituneet
heeivät ole revalvoituneet
passiveei ole revalvoiduttu

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin revalvoitunut
sinäolit revalvoitunut
hänoli revalvoitunut
meolimme revalvoituneet
teolitte revalvoituneet
heolivat revalvoituneet
passiveoli revalvoiduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut revalvoitunut
sinäet ollut revalvoitunut
hänei ollut revalvoitunut
meemme olleet revalvoituneet
teette olleet revalvoituneet
heeivät olleet revalvoituneet
passiveei ollut revalvoiduttu

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärevalvoituisin
sinärevalvoituisit
hänrevalvoituisi
merevalvoituisimme
terevalvoituisitte
herevalvoituisivat
passiverevalvoiduttaisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen revalvoituisi
sinäet revalvoituisi
hänei revalvoituisi
meemme revalvoituisi
teette revalvoituisi
heeivät revalvoituisi
passiveei revalvoiduttaisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin revalvoitunut
sinäolisit revalvoitunut
hänolisi revalvoitunut
meolisimme revalvoituneet
teolisitte revalvoituneet
heolisivat revalvoituneet
passiveolisi revalvoiduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi revalvoitunut
sinäet olisi revalvoitunut
hänei olisi revalvoitunut
meemme olisi revalvoituneet
teette olisi revalvoituneet
heeivät olisi revalvoituneet
passiveei olisi revalvoiduttu

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärevalvoidu
hänrevalvoitukoon
merevalvoitukaamme
terevalvoitukaa
herevalvoitukoot
passiverevalvoiduttakoon
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä revalvoidu
hänälköön revalvoituko
meälkäämme revalvoituko
teälkää revalvoituko
heälkööt revalvoituko
passiveälköön revalvoiduttako

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon revalvoitunut
heolkoot revalvoituneet
passiveolkoon revalvoiduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko revalvoitunut
heälkööt olko revalvoituneet
passiveälköön olko revalvoiduttu

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärevalvoitunen
sinärevalvoitunet
hänrevalvoitunee
merevalvoitunemme
terevalvoitunette
herevalvoitunevat
passiverevalvoiduttaneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen revalvoitune
sinäet revalvoitune
hänei revalvoitune
meemme revalvoitune
teette revalvoitune
heeivät revalvoitune
passiveei revalvoiduttane

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen revalvoitunut
sinälienet revalvoitunut
hänlienee revalvoitunut
melienemme revalvoituneet
telienette revalvoituneet
helienevät revalvoituneet
passivelienee revalvoiduttu
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene revalvoitunut
sinäet liene revalvoitunut
hänei liene revalvoitunut
meemme liene revalvoituneet
teette liene revalvoituneet
heeivät liene revalvoituneet
passiveei liene revalvoiduttu