Conjugation of the Finnish verb 'revalvoitua'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | revalvoidun |
| sinä | revalvoidut |
| hän | revalvoituu |
| me | revalvoidumme |
| te | revalvoidutte |
| he | revalvoituvat |
| passive | revalvoidutaan |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en revalvoidu |
| sinä | et revalvoidu |
| hän | ei revalvoidu |
| me | emme revalvoidu |
| te | ette revalvoidu |
| he | eivät revalvoidu |
| passive | ei revalvoiduta |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | revalvoiduin |
| sinä | revalvoiduit |
| hän | revalvoitui |
| me | revalvoiduimme |
| te | revalvoiduitte |
| he | revalvoituivat |
| passive | revalvoiduttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en revalvoitunut |
| sinä | et revalvoitunut |
| hän | ei revalvoitunut |
| me | emme revalvoituneet |
| te | ette revalvoituneet |
| he | eivät revalvoituneet |
| passive | ei revalvoiduttu |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen revalvoitunut |
| sinä | olet revalvoitunut |
| hän | on revalvoitunut |
| me | olemme revalvoituneet |
| te | olette revalvoituneet |
| he | ovat revalvoituneet |
| passive | on revalvoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole revalvoitunut |
| sinä | et ole revalvoitunut |
| hän | ei ole revalvoitunut |
| me | emme ole revalvoituneet |
| te | ette ole revalvoituneet |
| he | eivät ole revalvoituneet |
| passive | ei ole revalvoiduttu |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin revalvoitunut |
| sinä | olit revalvoitunut |
| hän | oli revalvoitunut |
| me | olimme revalvoituneet |
| te | olitte revalvoituneet |
| he | olivat revalvoituneet |
| passive | oli revalvoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut revalvoitunut |
| sinä | et ollut revalvoitunut |
| hän | ei ollut revalvoitunut |
| me | emme olleet revalvoituneet |
| te | ette olleet revalvoituneet |
| he | eivät olleet revalvoituneet |
| passive | ei ollut revalvoiduttu |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | revalvoituisin |
| sinä | revalvoituisit |
| hän | revalvoituisi |
| me | revalvoituisimme |
| te | revalvoituisitte |
| he | revalvoituisivat |
| passive | revalvoiduttaisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en revalvoituisi |
| sinä | et revalvoituisi |
| hän | ei revalvoituisi |
| me | emme revalvoituisi |
| te | ette revalvoituisi |
| he | eivät revalvoituisi |
| passive | ei revalvoiduttaisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin revalvoitunut |
| sinä | olisit revalvoitunut |
| hän | olisi revalvoitunut |
| me | olisimme revalvoituneet |
| te | olisitte revalvoituneet |
| he | olisivat revalvoituneet |
| passive | olisi revalvoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi revalvoitunut |
| sinä | et olisi revalvoitunut |
| hän | ei olisi revalvoitunut |
| me | emme olisi revalvoituneet |
| te | ette olisi revalvoituneet |
| he | eivät olisi revalvoituneet |
| passive | ei olisi revalvoiduttu |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | revalvoidu |
| hän | revalvoitukoon |
| me | revalvoitukaamme |
| te | revalvoitukaa |
| he | revalvoitukoot |
| passive | revalvoiduttakoon |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä revalvoidu |
| hän | älköön revalvoituko |
| me | älkäämme revalvoituko |
| te | älkää revalvoituko |
| he | älkööt revalvoituko |
| passive | älköön revalvoiduttako |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon revalvoitunut |
| he | olkoot revalvoituneet |
| passive | olkoon revalvoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko revalvoitunut |
| he | älkööt olko revalvoituneet |
| passive | älköön olko revalvoiduttu |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | revalvoitunen |
| sinä | revalvoitunet |
| hän | revalvoitunee |
| me | revalvoitunemme |
| te | revalvoitunette |
| he | revalvoitunevat |
| passive | revalvoiduttaneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en revalvoitune |
| sinä | et revalvoitune |
| hän | ei revalvoitune |
| me | emme revalvoitune |
| te | ette revalvoitune |
| he | eivät revalvoitune |
| passive | ei revalvoiduttane |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen revalvoitunut |
| sinä | lienet revalvoitunut |
| hän | lienee revalvoitunut |
| me | lienemme revalvoituneet |
| te | lienette revalvoituneet |
| he | lienevät revalvoituneet |
| passive | lienee revalvoiduttu |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene revalvoitunut |
| sinä | et liene revalvoitunut |
| hän | ei liene revalvoitunut |
| me | emme liene revalvoituneet |
| te | ette liene revalvoituneet |
| he | eivät liene revalvoituneet |
| passive | ei liene revalvoiduttu |