Conjugation of the Finnish verb 'räyskyttää'

räyskyttää  -   to bark (in a way that the speaker finds annoying)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräyskytän
sinäräyskytät
hänräyskyttää
meräyskytämme
teräyskytätte
heräyskyttävät
passiveräyskytetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räyskytä
sinäet räyskytä
hänei räyskytä
meemme räyskytä
teette räyskytä
heeivät räyskytä
passiveei räyskytetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäräyskytin
sinäräyskytit
hänräyskytti
meräyskytimme
teräyskytitte
heräyskyttivät
passiveräyskytettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räyskyttänyt
sinäet räyskyttänyt
hänei räyskyttänyt
meemme räyskyttäneet
teette räyskyttäneet
heeivät räyskyttäneet
passiveei räyskytetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen räyskyttänyt
sinäolet räyskyttänyt
hänon räyskyttänyt
meolemme räyskyttäneet
teolette räyskyttäneet
heovat räyskyttäneet
passiveon räyskytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole räyskyttänyt
sinäet ole räyskyttänyt
hänei ole räyskyttänyt
meemme ole räyskyttäneet
teette ole räyskyttäneet
heeivät ole räyskyttäneet
passiveei ole räyskytetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin räyskyttänyt
sinäolit räyskyttänyt
hänoli räyskyttänyt
meolimme räyskyttäneet
teolitte räyskyttäneet
heolivat räyskyttäneet
passiveoli räyskytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut räyskyttänyt
sinäet ollut räyskyttänyt
hänei ollut räyskyttänyt
meemme olleet räyskyttäneet
teette olleet räyskyttäneet
heeivät olleet räyskyttäneet
passiveei ollut räyskytetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräyskyttäisin
sinäräyskyttäisit
hänräyskyttäisi
meräyskyttäisimme
teräyskyttäisitte
heräyskyttäisivät
passiveräyskytettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räyskyttäisi
sinäet räyskyttäisi
hänei räyskyttäisi
meemme räyskyttäisi
teette räyskyttäisi
heeivät räyskyttäisi
passiveei räyskytettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin räyskyttänyt
sinäolisit räyskyttänyt
hänolisi räyskyttänyt
meolisimme räyskyttäneet
teolisitte räyskyttäneet
heolisivat räyskyttäneet
passiveolisi räyskytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi räyskyttänyt
sinäet olisi räyskyttänyt
hänei olisi räyskyttänyt
meemme olisi räyskyttäneet
teette olisi räyskyttäneet
heeivät olisi räyskyttäneet
passiveei olisi räyskytetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäräyskytä
hänräyskyttäköön
meräyskyttäkäämme
teräyskyttäkää
heräyskyttäkööt
passiveräyskytettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä räyskytä
hänälköön räyskyttäkö
meälkäämme räyskyttäkö
teälkää räyskyttäkö
heälkööt räyskyttäkö
passiveälköön räyskytettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon räyskyttänyt
heolkoot räyskyttäneet
passiveolkoon räyskytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko räyskyttänyt
heälkööt olko räyskyttäneet
passiveälköön olko räyskytetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräyskyttänen
sinäräyskyttänet
hänräyskyttänee
meräyskyttänemme
teräyskyttänette
heräyskyttänevät
passiveräyskytettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räyskyttäne
sinäet räyskyttäne
hänei räyskyttäne
meemme räyskyttäne
teette räyskyttäne
heeivät räyskyttäne
passiveei räyskytettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen räyskyttänyt
sinälienet räyskyttänyt
hänlienee räyskyttänyt
melienemme räyskyttäneet
telienette räyskyttäneet
helienevät räyskyttäneet
passivelienee räyskytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene räyskyttänyt
sinäet liene räyskyttänyt
hänei liene räyskyttänyt
meemme liene räyskyttäneet
teette liene räyskyttäneet
heeivät liene räyskyttäneet
passiveei liene räyskytetty