Conjugation of the Finnish verb 'rätkiä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 61/sallia, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkin |
| sinä | rätkit |
| hän | rätkii |
| me | rätkimme |
| te | rätkitte |
| he | rätkivät |
| passive | rätkitään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätki |
| sinä | et rätki |
| hän | ei rätki |
| me | emme rätki |
| te | ette rätki |
| he | eivät rätki |
| passive | ei rätkitä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkin |
| sinä | rätkit |
| hän | rätki |
| me | rätkimme |
| te | rätkitte |
| he | rätkivät |
| passive | rätkittiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkinyt |
| sinä | et rätkinyt |
| hän | ei rätkinyt |
| me | emme rätkineet |
| te | ette rätkineet |
| he | eivät rätkineet |
| passive | ei rätkitty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rätkinyt |
| sinä | olet rätkinyt |
| hän | on rätkinyt |
| me | olemme rätkineet |
| te | olette rätkineet |
| he | ovat rätkineet |
| passive | on rätkitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rätkinyt |
| sinä | et ole rätkinyt |
| hän | ei ole rätkinyt |
| me | emme ole rätkineet |
| te | ette ole rätkineet |
| he | eivät ole rätkineet |
| passive | ei ole rätkitty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rätkinyt |
| sinä | olit rätkinyt |
| hän | oli rätkinyt |
| me | olimme rätkineet |
| te | olitte rätkineet |
| he | olivat rätkineet |
| passive | oli rätkitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rätkinyt |
| sinä | et ollut rätkinyt |
| hän | ei ollut rätkinyt |
| me | emme olleet rätkineet |
| te | ette olleet rätkineet |
| he | eivät olleet rätkineet |
| passive | ei ollut rätkitty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkisin |
| sinä | rätkisit |
| hän | rätkisi |
| me | rätkisimme |
| te | rätkisitte |
| he | rätkisivät |
| passive | rätkittäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkisi |
| sinä | et rätkisi |
| hän | ei rätkisi |
| me | emme rätkisi |
| te | ette rätkisi |
| he | eivät rätkisi |
| passive | ei rätkittäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rätkinyt |
| sinä | olisit rätkinyt |
| hän | olisi rätkinyt |
| me | olisimme rätkineet |
| te | olisitte rätkineet |
| he | olisivat rätkineet |
| passive | olisi rätkitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rätkinyt |
| sinä | et olisi rätkinyt |
| hän | ei olisi rätkinyt |
| me | emme olisi rätkineet |
| te | ette olisi rätkineet |
| he | eivät olisi rätkineet |
| passive | ei olisi rätkitty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rätki |
| hän | rätkiköön |
| me | rätkikäämme |
| te | rätkikää |
| he | rätkikööt |
| passive | rätkittäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rätki |
| hän | älköön rätkikö |
| me | älkäämme rätkikö |
| te | älkää rätkikö |
| he | älkööt rätkikö |
| passive | älköön rätkittäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rätkinyt |
| he | olkoot rätkineet |
| passive | olkoon rätkitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rätkinyt |
| he | älkööt olko rätkineet |
| passive | älköön olko rätkitty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkinen |
| sinä | rätkinet |
| hän | rätkinee |
| me | rätkinemme |
| te | rätkinette |
| he | rätkinevät |
| passive | rätkittäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkine |
| sinä | et rätkine |
| hän | ei rätkine |
| me | emme rätkine |
| te | ette rätkine |
| he | eivät rätkine |
| passive | ei rätkittäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rätkinyt |
| sinä | lienet rätkinyt |
| hän | lienee rätkinyt |
| me | lienemme rätkineet |
| te | lienette rätkineet |
| he | lienevät rätkineet |
| passive | lienee rätkitty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rätkinyt |
| sinä | et liene rätkinyt |
| hän | ei liene rätkinyt |
| me | emme liene rätkineet |
| te | ette liene rätkineet |
| he | eivät liene rätkineet |
| passive | ei liene rätkitty |