Conjugation of the Finnish verb 'rätkäyttää'

rätkäyttää  -   to slap on, to slam on
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärätkäytän
sinärätkäytät
hänrätkäyttää
merätkäytämme
terätkäytätte
herätkäyttävät
passiverätkäytetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rätkäytä
sinäet rätkäytä
hänei rätkäytä
meemme rätkäytä
teette rätkäytä
heeivät rätkäytä
passiveei rätkäytetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärätkäytin
sinärätkäytit
hänrätkäytti
merätkäytimme
terätkäytitte
herätkäyttivät
passiverätkäytettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rätkäyttänyt
sinäet rätkäyttänyt
hänei rätkäyttänyt
meemme rätkäyttäneet
teette rätkäyttäneet
heeivät rätkäyttäneet
passiveei rätkäytetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rätkäyttänyt
sinäolet rätkäyttänyt
hänon rätkäyttänyt
meolemme rätkäyttäneet
teolette rätkäyttäneet
heovat rätkäyttäneet
passiveon rätkäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rätkäyttänyt
sinäet ole rätkäyttänyt
hänei ole rätkäyttänyt
meemme ole rätkäyttäneet
teette ole rätkäyttäneet
heeivät ole rätkäyttäneet
passiveei ole rätkäytetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rätkäyttänyt
sinäolit rätkäyttänyt
hänoli rätkäyttänyt
meolimme rätkäyttäneet
teolitte rätkäyttäneet
heolivat rätkäyttäneet
passiveoli rätkäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rätkäyttänyt
sinäet ollut rätkäyttänyt
hänei ollut rätkäyttänyt
meemme olleet rätkäyttäneet
teette olleet rätkäyttäneet
heeivät olleet rätkäyttäneet
passiveei ollut rätkäytetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärätkäyttäisin
sinärätkäyttäisit
hänrätkäyttäisi
merätkäyttäisimme
terätkäyttäisitte
herätkäyttäisivät
passiverätkäytettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rätkäyttäisi
sinäet rätkäyttäisi
hänei rätkäyttäisi
meemme rätkäyttäisi
teette rätkäyttäisi
heeivät rätkäyttäisi
passiveei rätkäytettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rätkäyttänyt
sinäolisit rätkäyttänyt
hänolisi rätkäyttänyt
meolisimme rätkäyttäneet
teolisitte rätkäyttäneet
heolisivat rätkäyttäneet
passiveolisi rätkäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rätkäyttänyt
sinäet olisi rätkäyttänyt
hänei olisi rätkäyttänyt
meemme olisi rätkäyttäneet
teette olisi rätkäyttäneet
heeivät olisi rätkäyttäneet
passiveei olisi rätkäytetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärätkäytä
hänrätkäyttäköön
merätkäyttäkäämme
terätkäyttäkää
herätkäyttäkööt
passiverätkäytettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rätkäytä
hänälköön rätkäyttäkö
meälkäämme rätkäyttäkö
teälkää rätkäyttäkö
heälkööt rätkäyttäkö
passiveälköön rätkäytettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rätkäyttänyt
heolkoot rätkäyttäneet
passiveolkoon rätkäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rätkäyttänyt
heälkööt olko rätkäyttäneet
passiveälköön olko rätkäytetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärätkäyttänen
sinärätkäyttänet
hänrätkäyttänee
merätkäyttänemme
terätkäyttänette
herätkäyttänevät
passiverätkäytettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rätkäyttäne
sinäet rätkäyttäne
hänei rätkäyttäne
meemme rätkäyttäne
teette rätkäyttäne
heeivät rätkäyttäne
passiveei rätkäytettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rätkäyttänyt
sinälienet rätkäyttänyt
hänlienee rätkäyttänyt
melienemme rätkäyttäneet
telienette rätkäyttäneet
helienevät rätkäyttäneet
passivelienee rätkäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rätkäyttänyt
sinäet liene rätkäyttänyt
hänei liene rätkäyttänyt
meemme liene rätkäyttäneet
teette liene rätkäyttäneet
heeivät liene rätkäyttäneet
passiveei liene rätkäytetty