Conjugation of the Finnish verb 'rätkäyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkäytän |
| sinä | rätkäytät |
| hän | rätkäyttää |
| me | rätkäytämme |
| te | rätkäytätte |
| he | rätkäyttävät |
| passive | rätkäytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkäytä |
| sinä | et rätkäytä |
| hän | ei rätkäytä |
| me | emme rätkäytä |
| te | ette rätkäytä |
| he | eivät rätkäytä |
| passive | ei rätkäytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkäytin |
| sinä | rätkäytit |
| hän | rätkäytti |
| me | rätkäytimme |
| te | rätkäytitte |
| he | rätkäyttivät |
| passive | rätkäytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkäyttänyt |
| sinä | et rätkäyttänyt |
| hän | ei rätkäyttänyt |
| me | emme rätkäyttäneet |
| te | ette rätkäyttäneet |
| he | eivät rätkäyttäneet |
| passive | ei rätkäytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rätkäyttänyt |
| sinä | olet rätkäyttänyt |
| hän | on rätkäyttänyt |
| me | olemme rätkäyttäneet |
| te | olette rätkäyttäneet |
| he | ovat rätkäyttäneet |
| passive | on rätkäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rätkäyttänyt |
| sinä | et ole rätkäyttänyt |
| hän | ei ole rätkäyttänyt |
| me | emme ole rätkäyttäneet |
| te | ette ole rätkäyttäneet |
| he | eivät ole rätkäyttäneet |
| passive | ei ole rätkäytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rätkäyttänyt |
| sinä | olit rätkäyttänyt |
| hän | oli rätkäyttänyt |
| me | olimme rätkäyttäneet |
| te | olitte rätkäyttäneet |
| he | olivat rätkäyttäneet |
| passive | oli rätkäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rätkäyttänyt |
| sinä | et ollut rätkäyttänyt |
| hän | ei ollut rätkäyttänyt |
| me | emme olleet rätkäyttäneet |
| te | ette olleet rätkäyttäneet |
| he | eivät olleet rätkäyttäneet |
| passive | ei ollut rätkäytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkäyttäisin |
| sinä | rätkäyttäisit |
| hän | rätkäyttäisi |
| me | rätkäyttäisimme |
| te | rätkäyttäisitte |
| he | rätkäyttäisivät |
| passive | rätkäytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkäyttäisi |
| sinä | et rätkäyttäisi |
| hän | ei rätkäyttäisi |
| me | emme rätkäyttäisi |
| te | ette rätkäyttäisi |
| he | eivät rätkäyttäisi |
| passive | ei rätkäytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rätkäyttänyt |
| sinä | olisit rätkäyttänyt |
| hän | olisi rätkäyttänyt |
| me | olisimme rätkäyttäneet |
| te | olisitte rätkäyttäneet |
| he | olisivat rätkäyttäneet |
| passive | olisi rätkäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rätkäyttänyt |
| sinä | et olisi rätkäyttänyt |
| hän | ei olisi rätkäyttänyt |
| me | emme olisi rätkäyttäneet |
| te | ette olisi rätkäyttäneet |
| he | eivät olisi rätkäyttäneet |
| passive | ei olisi rätkäytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rätkäytä |
| hän | rätkäyttäköön |
| me | rätkäyttäkäämme |
| te | rätkäyttäkää |
| he | rätkäyttäkööt |
| passive | rätkäytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rätkäytä |
| hän | älköön rätkäyttäkö |
| me | älkäämme rätkäyttäkö |
| te | älkää rätkäyttäkö |
| he | älkööt rätkäyttäkö |
| passive | älköön rätkäytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rätkäyttänyt |
| he | olkoot rätkäyttäneet |
| passive | olkoon rätkäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rätkäyttänyt |
| he | älkööt olko rätkäyttäneet |
| passive | älköön olko rätkäytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rätkäyttänen |
| sinä | rätkäyttänet |
| hän | rätkäyttänee |
| me | rätkäyttänemme |
| te | rätkäyttänette |
| he | rätkäyttänevät |
| passive | rätkäytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rätkäyttäne |
| sinä | et rätkäyttäne |
| hän | ei rätkäyttäne |
| me | emme rätkäyttäne |
| te | ette rätkäyttäne |
| he | eivät rätkäyttäne |
| passive | ei rätkäytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rätkäyttänyt |
| sinä | lienet rätkäyttänyt |
| hän | lienee rätkäyttänyt |
| me | lienemme rätkäyttäneet |
| te | lienette rätkäyttäneet |
| he | lienevät rätkäyttäneet |
| passive | lienee rätkäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rätkäyttänyt |
| sinä | et liene rätkäyttänyt |
| hän | ei liene rätkäyttänyt |
| me | emme liene rätkäyttäneet |
| te | ette liene rätkäyttäneet |
| he | eivät liene rätkäyttäneet |
| passive | ei liene rätkäytetty |