Conjugation of the Finnish verb 'rästiintyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*J/sanoa, nt-nn gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rästiinnyn |
| sinä | rästiinnyt |
| hän | rästiintyy |
| me | rästiinnymme |
| te | rästiinnytte |
| he | rästiintyvät |
| passive | rästiinnytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rästiinny |
| sinä | et rästiinny |
| hän | ei rästiinny |
| me | emme rästiinny |
| te | ette rästiinny |
| he | eivät rästiinny |
| passive | ei rästiinnytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rästiinnyin |
| sinä | rästiinnyit |
| hän | rästiintyi |
| me | rästiinnyimme |
| te | rästiinnyitte |
| he | rästiintyivät |
| passive | rästiinnyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rästiintynyt |
| sinä | et rästiintynyt |
| hän | ei rästiintynyt |
| me | emme rästiintyneet |
| te | ette rästiintyneet |
| he | eivät rästiintyneet |
| passive | ei rästiinnytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rästiintynyt |
| sinä | olet rästiintynyt |
| hän | on rästiintynyt |
| me | olemme rästiintyneet |
| te | olette rästiintyneet |
| he | ovat rästiintyneet |
| passive | on rästiinnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rästiintynyt |
| sinä | et ole rästiintynyt |
| hän | ei ole rästiintynyt |
| me | emme ole rästiintyneet |
| te | ette ole rästiintyneet |
| he | eivät ole rästiintyneet |
| passive | ei ole rästiinnytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rästiintynyt |
| sinä | olit rästiintynyt |
| hän | oli rästiintynyt |
| me | olimme rästiintyneet |
| te | olitte rästiintyneet |
| he | olivat rästiintyneet |
| passive | oli rästiinnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rästiintynyt |
| sinä | et ollut rästiintynyt |
| hän | ei ollut rästiintynyt |
| me | emme olleet rästiintyneet |
| te | ette olleet rästiintyneet |
| he | eivät olleet rästiintyneet |
| passive | ei ollut rästiinnytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rästiintyisin |
| sinä | rästiintyisit |
| hän | rästiintyisi |
| me | rästiintyisimme |
| te | rästiintyisitte |
| he | rästiintyisivät |
| passive | rästiinnyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rästiintyisi |
| sinä | et rästiintyisi |
| hän | ei rästiintyisi |
| me | emme rästiintyisi |
| te | ette rästiintyisi |
| he | eivät rästiintyisi |
| passive | ei rästiinnyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rästiintynyt |
| sinä | olisit rästiintynyt |
| hän | olisi rästiintynyt |
| me | olisimme rästiintyneet |
| te | olisitte rästiintyneet |
| he | olisivat rästiintyneet |
| passive | olisi rästiinnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rästiintynyt |
| sinä | et olisi rästiintynyt |
| hän | ei olisi rästiintynyt |
| me | emme olisi rästiintyneet |
| te | ette olisi rästiintyneet |
| he | eivät olisi rästiintyneet |
| passive | ei olisi rästiinnytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rästiinny |
| hän | rästiintyköön |
| me | rästiintykäämme |
| te | rästiintykää |
| he | rästiintykööt |
| passive | rästiinnyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rästiinny |
| hän | älköön rästiintykö |
| me | älkäämme rästiintykö |
| te | älkää rästiintykö |
| he | älkööt rästiintykö |
| passive | älköön rästiinnyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rästiintynyt |
| he | olkoot rästiintyneet |
| passive | olkoon rästiinnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rästiintynyt |
| he | älkööt olko rästiintyneet |
| passive | älköön olko rästiinnytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rästiintynen |
| sinä | rästiintynet |
| hän | rästiintynee |
| me | rästiintynemme |
| te | rästiintynette |
| he | rästiintynevät |
| passive | rästiinnyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rästiintyne |
| sinä | et rästiintyne |
| hän | ei rästiintyne |
| me | emme rästiintyne |
| te | ette rästiintyne |
| he | eivät rästiintyne |
| passive | ei rästiinnyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rästiintynyt |
| sinä | lienet rästiintynyt |
| hän | lienee rästiintynyt |
| me | lienemme rästiintyneet |
| te | lienette rästiintyneet |
| he | lienevät rästiintyneet |
| passive | lienee rästiinnytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rästiintynyt |
| sinä | et liene rästiintynyt |
| hän | ei liene rästiintynyt |
| me | emme liene rästiintyneet |
| te | ette liene rästiintyneet |
| he | eivät liene rästiintyneet |
| passive | ei liene rästiinnytty |