Conjugation of the Finnish verb 'rässätä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73/salata, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rässään |
| sinä | rässäät |
| hän | rässää |
| me | rässäämme |
| te | rässäätte |
| he | rässäävät |
| passive | rässätään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rässää |
| sinä | et rässää |
| hän | ei rässää |
| me | emme rässää |
| te | ette rässää |
| he | eivät rässää |
| passive | ei rässätä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rässäsin |
| sinä | rässäsit |
| hän | rässäsi |
| me | rässäsimme |
| te | rässäsitte |
| he | rässäsivät |
| passive | rässättiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rässännyt |
| sinä | et rässännyt |
| hän | ei rässännyt |
| me | emme rässänneet |
| te | ette rässänneet |
| he | eivät rässänneet |
| passive | ei rässätty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rässännyt |
| sinä | olet rässännyt |
| hän | on rässännyt |
| me | olemme rässänneet |
| te | olette rässänneet |
| he | ovat rässänneet |
| passive | on rässätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rässännyt |
| sinä | et ole rässännyt |
| hän | ei ole rässännyt |
| me | emme ole rässänneet |
| te | ette ole rässänneet |
| he | eivät ole rässänneet |
| passive | ei ole rässätty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rässännyt |
| sinä | olit rässännyt |
| hän | oli rässännyt |
| me | olimme rässänneet |
| te | olitte rässänneet |
| he | olivat rässänneet |
| passive | oli rässätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rässännyt |
| sinä | et ollut rässännyt |
| hän | ei ollut rässännyt |
| me | emme olleet rässänneet |
| te | ette olleet rässänneet |
| he | eivät olleet rässänneet |
| passive | ei ollut rässätty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rässäisin |
| sinä | rässäisit |
| hän | rässäisi |
| me | rässäisimme |
| te | rässäisitte |
| he | rässäisivät |
| passive | rässättäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rässäisi |
| sinä | et rässäisi |
| hän | ei rässäisi |
| me | emme rässäisi |
| te | ette rässäisi |
| he | eivät rässäisi |
| passive | ei rässättäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rässännyt |
| sinä | olisit rässännyt |
| hän | olisi rässännyt |
| me | olisimme rässänneet |
| te | olisitte rässänneet |
| he | olisivat rässänneet |
| passive | olisi rässätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rässännyt |
| sinä | et olisi rässännyt |
| hän | ei olisi rässännyt |
| me | emme olisi rässänneet |
| te | ette olisi rässänneet |
| he | eivät olisi rässänneet |
| passive | ei olisi rässätty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rässää |
| hän | rässätköön |
| me | rässätkäämme |
| te | rässätkää |
| he | rässätkööt |
| passive | rässättäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rässää |
| hän | älköön rässätkö |
| me | älkäämme rässätkö |
| te | älkää rässätkö |
| he | älkööt rässätkö |
| passive | älköön rässättäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rässännyt |
| he | olkoot rässänneet |
| passive | olkoon rässätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rässännyt |
| he | älkööt olko rässänneet |
| passive | älköön olko rässätty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rässännen |
| sinä | rässännet |
| hän | rässännee |
| me | rässännemme |
| te | rässännette |
| he | rässännevät |
| passive | rässättäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rässänne |
| sinä | et rässänne |
| hän | ei rässänne |
| me | emme rässänne |
| te | ette rässänne |
| he | eivät rässänne |
| passive | ei rässättäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rässännyt |
| sinä | lienet rässännyt |
| hän | lienee rässännyt |
| me | lienemme rässänneet |
| te | lienette rässänneet |
| he | lienevät rässänneet |
| passive | lienee rässätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rässännyt |
| sinä | et liene rässännyt |
| hän | ei liene rässännyt |
| me | emme liene rässänneet |
| te | ette liene rässänneet |
| he | eivät liene rässänneet |
| passive | ei liene rässätty |