Conjugation of the Finnish verb 'räsäyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räsäytän |
| sinä | räsäytät |
| hän | räsäyttää |
| me | räsäytämme |
| te | räsäytätte |
| he | räsäyttävät |
| passive | räsäytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räsäytä |
| sinä | et räsäytä |
| hän | ei räsäytä |
| me | emme räsäytä |
| te | ette räsäytä |
| he | eivät räsäytä |
| passive | ei räsäytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räsäytin |
| sinä | räsäytit |
| hän | räsäytti |
| me | räsäytimme |
| te | räsäytitte |
| he | räsäyttivät |
| passive | räsäytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räsäyttänyt |
| sinä | et räsäyttänyt |
| hän | ei räsäyttänyt |
| me | emme räsäyttäneet |
| te | ette räsäyttäneet |
| he | eivät räsäyttäneet |
| passive | ei räsäytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räsäyttänyt |
| sinä | olet räsäyttänyt |
| hän | on räsäyttänyt |
| me | olemme räsäyttäneet |
| te | olette räsäyttäneet |
| he | ovat räsäyttäneet |
| passive | on räsäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räsäyttänyt |
| sinä | et ole räsäyttänyt |
| hän | ei ole räsäyttänyt |
| me | emme ole räsäyttäneet |
| te | ette ole räsäyttäneet |
| he | eivät ole räsäyttäneet |
| passive | ei ole räsäytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räsäyttänyt |
| sinä | olit räsäyttänyt |
| hän | oli räsäyttänyt |
| me | olimme räsäyttäneet |
| te | olitte räsäyttäneet |
| he | olivat räsäyttäneet |
| passive | oli räsäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räsäyttänyt |
| sinä | et ollut räsäyttänyt |
| hän | ei ollut räsäyttänyt |
| me | emme olleet räsäyttäneet |
| te | ette olleet räsäyttäneet |
| he | eivät olleet räsäyttäneet |
| passive | ei ollut räsäytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räsäyttäisin |
| sinä | räsäyttäisit |
| hän | räsäyttäisi |
| me | räsäyttäisimme |
| te | räsäyttäisitte |
| he | räsäyttäisivät |
| passive | räsäytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räsäyttäisi |
| sinä | et räsäyttäisi |
| hän | ei räsäyttäisi |
| me | emme räsäyttäisi |
| te | ette räsäyttäisi |
| he | eivät räsäyttäisi |
| passive | ei räsäytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räsäyttänyt |
| sinä | olisit räsäyttänyt |
| hän | olisi räsäyttänyt |
| me | olisimme räsäyttäneet |
| te | olisitte räsäyttäneet |
| he | olisivat räsäyttäneet |
| passive | olisi räsäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räsäyttänyt |
| sinä | et olisi räsäyttänyt |
| hän | ei olisi räsäyttänyt |
| me | emme olisi räsäyttäneet |
| te | ette olisi räsäyttäneet |
| he | eivät olisi räsäyttäneet |
| passive | ei olisi räsäytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räsäytä |
| hän | räsäyttäköön |
| me | räsäyttäkäämme |
| te | räsäyttäkää |
| he | räsäyttäkööt |
| passive | räsäytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räsäytä |
| hän | älköön räsäyttäkö |
| me | älkäämme räsäyttäkö |
| te | älkää räsäyttäkö |
| he | älkööt räsäyttäkö |
| passive | älköön räsäytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räsäyttänyt |
| he | olkoot räsäyttäneet |
| passive | olkoon räsäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räsäyttänyt |
| he | älkööt olko räsäyttäneet |
| passive | älköön olko räsäytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räsäyttänen |
| sinä | räsäyttänet |
| hän | räsäyttänee |
| me | räsäyttänemme |
| te | räsäyttänette |
| he | räsäyttänevät |
| passive | räsäytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räsäyttäne |
| sinä | et räsäyttäne |
| hän | ei räsäyttäne |
| me | emme räsäyttäne |
| te | ette räsäyttäne |
| he | eivät räsäyttäne |
| passive | ei räsäytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räsäyttänyt |
| sinä | lienet räsäyttänyt |
| hän | lienee räsäyttänyt |
| me | lienemme räsäyttäneet |
| te | lienette räsäyttäneet |
| he | lienevät räsäyttäneet |
| passive | lienee räsäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räsäyttänyt |
| sinä | et liene räsäyttänyt |
| hän | ei liene räsäyttänyt |
| me | emme liene räsäyttäneet |
| te | ette liene räsäyttäneet |
| he | eivät liene räsäyttäneet |
| passive | ei liene räsäytetty |