Conjugation of the Finnish verb 'räpsyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpsyn |
| sinä | räpsyt |
| hän | räpsyy |
| me | räpsymme |
| te | räpsytte |
| he | räpsyvät |
| passive | räpsytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpsy |
| sinä | et räpsy |
| hän | ei räpsy |
| me | emme räpsy |
| te | ette räpsy |
| he | eivät räpsy |
| passive | ei räpsytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpsyin |
| sinä | räpsyit |
| hän | räpsyi |
| me | räpsyimme |
| te | räpsyitte |
| he | räpsyivät |
| passive | räpsyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpsynyt |
| sinä | et räpsynyt |
| hän | ei räpsynyt |
| me | emme räpsyneet |
| te | ette räpsyneet |
| he | eivät räpsyneet |
| passive | ei räpsytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räpsynyt |
| sinä | olet räpsynyt |
| hän | on räpsynyt |
| me | olemme räpsyneet |
| te | olette räpsyneet |
| he | ovat räpsyneet |
| passive | on räpsytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räpsynyt |
| sinä | et ole räpsynyt |
| hän | ei ole räpsynyt |
| me | emme ole räpsyneet |
| te | ette ole räpsyneet |
| he | eivät ole räpsyneet |
| passive | ei ole räpsytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räpsynyt |
| sinä | olit räpsynyt |
| hän | oli räpsynyt |
| me | olimme räpsyneet |
| te | olitte räpsyneet |
| he | olivat räpsyneet |
| passive | oli räpsytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räpsynyt |
| sinä | et ollut räpsynyt |
| hän | ei ollut räpsynyt |
| me | emme olleet räpsyneet |
| te | ette olleet räpsyneet |
| he | eivät olleet räpsyneet |
| passive | ei ollut räpsytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpsyisin |
| sinä | räpsyisit |
| hän | räpsyisi |
| me | räpsyisimme |
| te | räpsyisitte |
| he | räpsyisivät |
| passive | räpsyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpsyisi |
| sinä | et räpsyisi |
| hän | ei räpsyisi |
| me | emme räpsyisi |
| te | ette räpsyisi |
| he | eivät räpsyisi |
| passive | ei räpsyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räpsynyt |
| sinä | olisit räpsynyt |
| hän | olisi räpsynyt |
| me | olisimme räpsyneet |
| te | olisitte räpsyneet |
| he | olisivat räpsyneet |
| passive | olisi räpsytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räpsynyt |
| sinä | et olisi räpsynyt |
| hän | ei olisi räpsynyt |
| me | emme olisi räpsyneet |
| te | ette olisi räpsyneet |
| he | eivät olisi räpsyneet |
| passive | ei olisi räpsytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räpsy |
| hän | räpsyköön |
| me | räpsykäämme |
| te | räpsykää |
| he | räpsykööt |
| passive | räpsyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räpsy |
| hän | älköön räpsykö |
| me | älkäämme räpsykö |
| te | älkää räpsykö |
| he | älkööt räpsykö |
| passive | älköön räpsyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räpsynyt |
| he | olkoot räpsyneet |
| passive | olkoon räpsytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räpsynyt |
| he | älkööt olko räpsyneet |
| passive | älköön olko räpsytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpsynen |
| sinä | räpsynet |
| hän | räpsynee |
| me | räpsynemme |
| te | räpsynette |
| he | räpsynevät |
| passive | räpsyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpsyne |
| sinä | et räpsyne |
| hän | ei räpsyne |
| me | emme räpsyne |
| te | ette räpsyne |
| he | eivät räpsyne |
| passive | ei räpsyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räpsynyt |
| sinä | lienet räpsynyt |
| hän | lienee räpsynyt |
| me | lienemme räpsyneet |
| te | lienette räpsyneet |
| he | lienevät räpsyneet |
| passive | lienee räpsytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räpsynyt |
| sinä | et liene räpsynyt |
| hän | ei liene räpsynyt |
| me | emme liene räpsyneet |
| te | ette liene räpsyneet |
| he | eivät liene räpsyneet |
| passive | ei liene räpsytty |