Conjugation of the Finnish verb 'räpsyä'

räpsyä  -   to make a snapping sound (like that of cameras taking photos)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52/sanoa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräpsyn
sinäräpsyt
hänräpsyy
meräpsymme
teräpsytte
heräpsyvät
passiveräpsytään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räpsy
sinäet räpsy
hänei räpsy
meemme räpsy
teette räpsy
heeivät räpsy
passiveei räpsytä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäräpsyin
sinäräpsyit
hänräpsyi
meräpsyimme
teräpsyitte
heräpsyivät
passiveräpsyttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räpsynyt
sinäet räpsynyt
hänei räpsynyt
meemme räpsyneet
teette räpsyneet
heeivät räpsyneet
passiveei räpsytty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen räpsynyt
sinäolet räpsynyt
hänon räpsynyt
meolemme räpsyneet
teolette räpsyneet
heovat räpsyneet
passiveon räpsytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole räpsynyt
sinäet ole räpsynyt
hänei ole räpsynyt
meemme ole räpsyneet
teette ole räpsyneet
heeivät ole räpsyneet
passiveei ole räpsytty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin räpsynyt
sinäolit räpsynyt
hänoli räpsynyt
meolimme räpsyneet
teolitte räpsyneet
heolivat räpsyneet
passiveoli räpsytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut räpsynyt
sinäet ollut räpsynyt
hänei ollut räpsynyt
meemme olleet räpsyneet
teette olleet räpsyneet
heeivät olleet räpsyneet
passiveei ollut räpsytty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräpsyisin
sinäräpsyisit
hänräpsyisi
meräpsyisimme
teräpsyisitte
heräpsyisivät
passiveräpsyttäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räpsyisi
sinäet räpsyisi
hänei räpsyisi
meemme räpsyisi
teette räpsyisi
heeivät räpsyisi
passiveei räpsyttäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin räpsynyt
sinäolisit räpsynyt
hänolisi räpsynyt
meolisimme räpsyneet
teolisitte räpsyneet
heolisivat räpsyneet
passiveolisi räpsytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi räpsynyt
sinäet olisi räpsynyt
hänei olisi räpsynyt
meemme olisi räpsyneet
teette olisi räpsyneet
heeivät olisi räpsyneet
passiveei olisi räpsytty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäräpsy
hänräpsyköön
meräpsykäämme
teräpsykää
heräpsykööt
passiveräpsyttäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä räpsy
hänälköön räpsykö
meälkäämme räpsykö
teälkää räpsykö
heälkööt räpsykö
passiveälköön räpsyttäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon räpsynyt
heolkoot räpsyneet
passiveolkoon räpsytty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko räpsynyt
heälkööt olko räpsyneet
passiveälköön olko räpsytty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräpsynen
sinäräpsynet
hänräpsynee
meräpsynemme
teräpsynette
heräpsynevät
passiveräpsyttäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räpsyne
sinäet räpsyne
hänei räpsyne
meemme räpsyne
teette räpsyne
heeivät räpsyne
passiveei räpsyttäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen räpsynyt
sinälienet räpsynyt
hänlienee räpsynyt
melienemme räpsyneet
telienette räpsyneet
helienevät räpsyneet
passivelienee räpsytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene räpsynyt
sinäet liene räpsynyt
hänei liene räpsynyt
meemme liene räpsyneet
teette liene räpsyneet
heeivät liene räpsyneet
passiveei liene räpsytty