Conjugation of the Finnish verb 'räpistellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67/tulla, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpistelen |
| sinä | räpistelet |
| hän | räpistelee |
| me | räpistelemme |
| te | räpistelette |
| he | räpistelevät |
| passive | räpistellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpistele |
| sinä | et räpistele |
| hän | ei räpistele |
| me | emme räpistele |
| te | ette räpistele |
| he | eivät räpistele |
| passive | ei räpistellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpistelin |
| sinä | räpistelit |
| hän | räpisteli |
| me | räpistelimme |
| te | räpistelitte |
| he | räpistelivät |
| passive | räpisteltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpistellyt |
| sinä | et räpistellyt |
| hän | ei räpistellyt |
| me | emme räpistelleet |
| te | ette räpistelleet |
| he | eivät räpistelleet |
| passive | ei räpistelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räpistellyt |
| sinä | olet räpistellyt |
| hän | on räpistellyt |
| me | olemme räpistelleet |
| te | olette räpistelleet |
| he | ovat räpistelleet |
| passive | on räpistelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räpistellyt |
| sinä | et ole räpistellyt |
| hän | ei ole räpistellyt |
| me | emme ole räpistelleet |
| te | ette ole räpistelleet |
| he | eivät ole räpistelleet |
| passive | ei ole räpistelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räpistellyt |
| sinä | olit räpistellyt |
| hän | oli räpistellyt |
| me | olimme räpistelleet |
| te | olitte räpistelleet |
| he | olivat räpistelleet |
| passive | oli räpistelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räpistellyt |
| sinä | et ollut räpistellyt |
| hän | ei ollut räpistellyt |
| me | emme olleet räpistelleet |
| te | ette olleet räpistelleet |
| he | eivät olleet räpistelleet |
| passive | ei ollut räpistelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpistelisin |
| sinä | räpistelisit |
| hän | räpistelisi |
| me | räpistelisimme |
| te | räpistelisitte |
| he | räpistelisivät |
| passive | räpisteltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpistelisi |
| sinä | et räpistelisi |
| hän | ei räpistelisi |
| me | emme räpistelisi |
| te | ette räpistelisi |
| he | eivät räpistelisi |
| passive | ei räpisteltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räpistellyt |
| sinä | olisit räpistellyt |
| hän | olisi räpistellyt |
| me | olisimme räpistelleet |
| te | olisitte räpistelleet |
| he | olisivat räpistelleet |
| passive | olisi räpistelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räpistellyt |
| sinä | et olisi räpistellyt |
| hän | ei olisi räpistellyt |
| me | emme olisi räpistelleet |
| te | ette olisi räpistelleet |
| he | eivät olisi räpistelleet |
| passive | ei olisi räpistelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räpistele |
| hän | räpistelköön |
| me | räpistelkäämme |
| te | räpistelkää |
| he | räpistelkööt |
| passive | räpisteltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räpistele |
| hän | älköön räpistelkö |
| me | älkäämme räpistelkö |
| te | älkää räpistelkö |
| he | älkööt räpistelkö |
| passive | älköön räpisteltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räpistellyt |
| he | olkoot räpistelleet |
| passive | olkoon räpistelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räpistellyt |
| he | älkööt olko räpistelleet |
| passive | älköön olko räpistelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpistellen |
| sinä | räpistellet |
| hän | räpistellee |
| me | räpistellemme |
| te | räpistellette |
| he | räpistellevät |
| passive | räpisteltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpistelle |
| sinä | et räpistelle |
| hän | ei räpistelle |
| me | emme räpistelle |
| te | ette räpistelle |
| he | eivät räpistelle |
| passive | ei räpisteltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räpistellyt |
| sinä | lienet räpistellyt |
| hän | lienee räpistellyt |
| me | lienemme räpistelleet |
| te | lienette räpistelleet |
| he | lienevät räpistelleet |
| passive | lienee räpistelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räpistellyt |
| sinä | et liene räpistellyt |
| hän | ei liene räpistellyt |
| me | emme liene räpistelleet |
| te | ette liene räpistelleet |
| he | eivät liene räpistelleet |
| passive | ei liene räpistelty |