Conjugation of the Finnish verb 'räpäyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpäytän |
| sinä | räpäytät |
| hän | räpäyttää |
| me | räpäytämme |
| te | räpäytätte |
| he | räpäyttävät |
| passive | räpäytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpäytä |
| sinä | et räpäytä |
| hän | ei räpäytä |
| me | emme räpäytä |
| te | ette räpäytä |
| he | eivät räpäytä |
| passive | ei räpäytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpäytin |
| sinä | räpäytit |
| hän | räpäytti |
| me | räpäytimme |
| te | räpäytitte |
| he | räpäyttivät |
| passive | räpäytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpäyttänyt |
| sinä | et räpäyttänyt |
| hän | ei räpäyttänyt |
| me | emme räpäyttäneet |
| te | ette räpäyttäneet |
| he | eivät räpäyttäneet |
| passive | ei räpäytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räpäyttänyt |
| sinä | olet räpäyttänyt |
| hän | on räpäyttänyt |
| me | olemme räpäyttäneet |
| te | olette räpäyttäneet |
| he | ovat räpäyttäneet |
| passive | on räpäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räpäyttänyt |
| sinä | et ole räpäyttänyt |
| hän | ei ole räpäyttänyt |
| me | emme ole räpäyttäneet |
| te | ette ole räpäyttäneet |
| he | eivät ole räpäyttäneet |
| passive | ei ole räpäytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räpäyttänyt |
| sinä | olit räpäyttänyt |
| hän | oli räpäyttänyt |
| me | olimme räpäyttäneet |
| te | olitte räpäyttäneet |
| he | olivat räpäyttäneet |
| passive | oli räpäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räpäyttänyt |
| sinä | et ollut räpäyttänyt |
| hän | ei ollut räpäyttänyt |
| me | emme olleet räpäyttäneet |
| te | ette olleet räpäyttäneet |
| he | eivät olleet räpäyttäneet |
| passive | ei ollut räpäytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpäyttäisin |
| sinä | räpäyttäisit |
| hän | räpäyttäisi |
| me | räpäyttäisimme |
| te | räpäyttäisitte |
| he | räpäyttäisivät |
| passive | räpäytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpäyttäisi |
| sinä | et räpäyttäisi |
| hän | ei räpäyttäisi |
| me | emme räpäyttäisi |
| te | ette räpäyttäisi |
| he | eivät räpäyttäisi |
| passive | ei räpäytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räpäyttänyt |
| sinä | olisit räpäyttänyt |
| hän | olisi räpäyttänyt |
| me | olisimme räpäyttäneet |
| te | olisitte räpäyttäneet |
| he | olisivat räpäyttäneet |
| passive | olisi räpäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räpäyttänyt |
| sinä | et olisi räpäyttänyt |
| hän | ei olisi räpäyttänyt |
| me | emme olisi räpäyttäneet |
| te | ette olisi räpäyttäneet |
| he | eivät olisi räpäyttäneet |
| passive | ei olisi räpäytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räpäytä |
| hän | räpäyttäköön |
| me | räpäyttäkäämme |
| te | räpäyttäkää |
| he | räpäyttäkööt |
| passive | räpäytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räpäytä |
| hän | älköön räpäyttäkö |
| me | älkäämme räpäyttäkö |
| te | älkää räpäyttäkö |
| he | älkööt räpäyttäkö |
| passive | älköön räpäytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räpäyttänyt |
| he | olkoot räpäyttäneet |
| passive | olkoon räpäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räpäyttänyt |
| he | älkööt olko räpäyttäneet |
| passive | älköön olko räpäytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räpäyttänen |
| sinä | räpäyttänet |
| hän | räpäyttänee |
| me | räpäyttänemme |
| te | räpäyttänette |
| he | räpäyttänevät |
| passive | räpäytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räpäyttäne |
| sinä | et räpäyttäne |
| hän | ei räpäyttäne |
| me | emme räpäyttäne |
| te | ette räpäyttäne |
| he | eivät räpäyttäne |
| passive | ei räpäytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räpäyttänyt |
| sinä | lienet räpäyttänyt |
| hän | lienee räpäyttänyt |
| me | lienemme räpäyttäneet |
| te | lienette räpäyttäneet |
| he | lienevät räpäyttäneet |
| passive | lienee räpäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räpäyttänyt |
| sinä | et liene räpäyttänyt |
| hän | ei liene räpäyttänyt |
| me | emme liene räpäyttäneet |
| te | ette liene räpäyttäneet |
| he | eivät liene räpäyttäneet |
| passive | ei liene räpäytetty |