Conjugation of the Finnish verb 'ränsistää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53/muistaa, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ränsistän |
| sinä | ränsistät |
| hän | ränsistää |
| me | ränsistämme |
| te | ränsistätte |
| he | ränsistävät |
| passive | ränsistetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ränsistä |
| sinä | et ränsistä |
| hän | ei ränsistä |
| me | emme ränsistä |
| te | ette ränsistä |
| he | eivät ränsistä |
| passive | ei ränsistetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ränsistin |
| sinä | ränsistit |
| hän | ränsisti |
| me | ränsistimme |
| te | ränsistitte |
| he | ränsistivät |
| passive | ränsistettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ränsistänyt |
| sinä | et ränsistänyt |
| hän | ei ränsistänyt |
| me | emme ränsistäneet |
| te | ette ränsistäneet |
| he | eivät ränsistäneet |
| passive | ei ränsistetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen ränsistänyt |
| sinä | olet ränsistänyt |
| hän | on ränsistänyt |
| me | olemme ränsistäneet |
| te | olette ränsistäneet |
| he | ovat ränsistäneet |
| passive | on ränsistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole ränsistänyt |
| sinä | et ole ränsistänyt |
| hän | ei ole ränsistänyt |
| me | emme ole ränsistäneet |
| te | ette ole ränsistäneet |
| he | eivät ole ränsistäneet |
| passive | ei ole ränsistetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin ränsistänyt |
| sinä | olit ränsistänyt |
| hän | oli ränsistänyt |
| me | olimme ränsistäneet |
| te | olitte ränsistäneet |
| he | olivat ränsistäneet |
| passive | oli ränsistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut ränsistänyt |
| sinä | et ollut ränsistänyt |
| hän | ei ollut ränsistänyt |
| me | emme olleet ränsistäneet |
| te | ette olleet ränsistäneet |
| he | eivät olleet ränsistäneet |
| passive | ei ollut ränsistetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ränsistäisin |
| sinä | ränsistäisit |
| hän | ränsistäisi |
| me | ränsistäisimme |
| te | ränsistäisitte |
| he | ränsistäisivät |
| passive | ränsistettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ränsistäisi |
| sinä | et ränsistäisi |
| hän | ei ränsistäisi |
| me | emme ränsistäisi |
| te | ette ränsistäisi |
| he | eivät ränsistäisi |
| passive | ei ränsistettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin ränsistänyt |
| sinä | olisit ränsistänyt |
| hän | olisi ränsistänyt |
| me | olisimme ränsistäneet |
| te | olisitte ränsistäneet |
| he | olisivat ränsistäneet |
| passive | olisi ränsistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi ränsistänyt |
| sinä | et olisi ränsistänyt |
| hän | ei olisi ränsistänyt |
| me | emme olisi ränsistäneet |
| te | ette olisi ränsistäneet |
| he | eivät olisi ränsistäneet |
| passive | ei olisi ränsistetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | ränsistä |
| hän | ränsistäköön |
| me | ränsistäkäämme |
| te | ränsistäkää |
| he | ränsistäkööt |
| passive | ränsistettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä ränsistä |
| hän | älköön ränsistäkö |
| me | älkäämme ränsistäkö |
| te | älkää ränsistäkö |
| he | älkööt ränsistäkö |
| passive | älköön ränsistettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon ränsistänyt |
| he | olkoot ränsistäneet |
| passive | olkoon ränsistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko ränsistänyt |
| he | älkööt olko ränsistäneet |
| passive | älköön olko ränsistetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | ränsistänen |
| sinä | ränsistänet |
| hän | ränsistänee |
| me | ränsistänemme |
| te | ränsistänette |
| he | ränsistänevät |
| passive | ränsistettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ränsistäne |
| sinä | et ränsistäne |
| hän | ei ränsistäne |
| me | emme ränsistäne |
| te | ette ränsistäne |
| he | eivät ränsistäne |
| passive | ei ränsistettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen ränsistänyt |
| sinä | lienet ränsistänyt |
| hän | lienee ränsistänyt |
| me | lienemme ränsistäneet |
| te | lienette ränsistäneet |
| he | lienevät ränsistäneet |
| passive | lienee ränsistetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene ränsistänyt |
| sinä | et liene ränsistänyt |
| hän | ei liene ränsistänyt |
| me | emme liene ränsistäneet |
| te | ette liene ränsistäneet |
| he | eivät liene ränsistäneet |
| passive | ei liene ränsistetty |