Conjugation of the Finnish verb 'räkyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räkytän |
| sinä | räkytät |
| hän | räkyttää |
| me | räkytämme |
| te | räkytätte |
| he | räkyttävät |
| passive | räkytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räkytä |
| sinä | et räkytä |
| hän | ei räkytä |
| me | emme räkytä |
| te | ette räkytä |
| he | eivät räkytä |
| passive | ei räkytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räkytin |
| sinä | räkytit |
| hän | räkytti |
| me | räkytimme |
| te | räkytitte |
| he | räkyttivät |
| passive | räkytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räkyttänyt |
| sinä | et räkyttänyt |
| hän | ei räkyttänyt |
| me | emme räkyttäneet |
| te | ette räkyttäneet |
| he | eivät räkyttäneet |
| passive | ei räkytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räkyttänyt |
| sinä | olet räkyttänyt |
| hän | on räkyttänyt |
| me | olemme räkyttäneet |
| te | olette räkyttäneet |
| he | ovat räkyttäneet |
| passive | on räkytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räkyttänyt |
| sinä | et ole räkyttänyt |
| hän | ei ole räkyttänyt |
| me | emme ole räkyttäneet |
| te | ette ole räkyttäneet |
| he | eivät ole räkyttäneet |
| passive | ei ole räkytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räkyttänyt |
| sinä | olit räkyttänyt |
| hän | oli räkyttänyt |
| me | olimme räkyttäneet |
| te | olitte räkyttäneet |
| he | olivat räkyttäneet |
| passive | oli räkytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räkyttänyt |
| sinä | et ollut räkyttänyt |
| hän | ei ollut räkyttänyt |
| me | emme olleet räkyttäneet |
| te | ette olleet räkyttäneet |
| he | eivät olleet räkyttäneet |
| passive | ei ollut räkytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räkyttäisin |
| sinä | räkyttäisit |
| hän | räkyttäisi |
| me | räkyttäisimme |
| te | räkyttäisitte |
| he | räkyttäisivät |
| passive | räkytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räkyttäisi |
| sinä | et räkyttäisi |
| hän | ei räkyttäisi |
| me | emme räkyttäisi |
| te | ette räkyttäisi |
| he | eivät räkyttäisi |
| passive | ei räkytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räkyttänyt |
| sinä | olisit räkyttänyt |
| hän | olisi räkyttänyt |
| me | olisimme räkyttäneet |
| te | olisitte räkyttäneet |
| he | olisivat räkyttäneet |
| passive | olisi räkytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räkyttänyt |
| sinä | et olisi räkyttänyt |
| hän | ei olisi räkyttänyt |
| me | emme olisi räkyttäneet |
| te | ette olisi räkyttäneet |
| he | eivät olisi räkyttäneet |
| passive | ei olisi räkytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räkytä |
| hän | räkyttäköön |
| me | räkyttäkäämme |
| te | räkyttäkää |
| he | räkyttäkööt |
| passive | räkytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räkytä |
| hän | älköön räkyttäkö |
| me | älkäämme räkyttäkö |
| te | älkää räkyttäkö |
| he | älkööt räkyttäkö |
| passive | älköön räkytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räkyttänyt |
| he | olkoot räkyttäneet |
| passive | olkoon räkytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räkyttänyt |
| he | älkööt olko räkyttäneet |
| passive | älköön olko räkytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räkyttänen |
| sinä | räkyttänet |
| hän | räkyttänee |
| me | räkyttänemme |
| te | räkyttänette |
| he | räkyttänevät |
| passive | räkytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räkyttäne |
| sinä | et räkyttäne |
| hän | ei räkyttäne |
| me | emme räkyttäne |
| te | ette räkyttäne |
| he | eivät räkyttäne |
| passive | ei räkytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räkyttänyt |
| sinä | lienet räkyttänyt |
| hän | lienee räkyttänyt |
| me | lienemme räkyttäneet |
| te | lienette räkyttäneet |
| he | lienevät räkyttäneet |
| passive | lienee räkytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räkyttänyt |
| sinä | et liene räkyttänyt |
| hän | ei liene räkyttänyt |
| me | emme liene räkyttäneet |
| te | ette liene räkyttäneet |
| he | eivät liene räkyttäneet |
| passive | ei liene räkytetty |