Conjugation of the Finnish verb 'räiskäyttää'

räiskäyttää  -   to cause to slosh or splash once
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskäytän
sinäräiskäytät
hänräiskäyttää
meräiskäytämme
teräiskäytätte
heräiskäyttävät
passiveräiskäytetään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskäytä
sinäet räiskäytä
hänei räiskäytä
meemme räiskäytä
teette räiskäytä
heeivät räiskäytä
passiveei räiskäytetä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskäytin
sinäräiskäytit
hänräiskäytti
meräiskäytimme
teräiskäytitte
heräiskäyttivät
passiveräiskäytettiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskäyttänyt
sinäet räiskäyttänyt
hänei räiskäyttänyt
meemme räiskäyttäneet
teette räiskäyttäneet
heeivät räiskäyttäneet
passiveei räiskäytetty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen räiskäyttänyt
sinäolet räiskäyttänyt
hänon räiskäyttänyt
meolemme räiskäyttäneet
teolette räiskäyttäneet
heovat räiskäyttäneet
passiveon räiskäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole räiskäyttänyt
sinäet ole räiskäyttänyt
hänei ole räiskäyttänyt
meemme ole räiskäyttäneet
teette ole räiskäyttäneet
heeivät ole räiskäyttäneet
passiveei ole räiskäytetty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin räiskäyttänyt
sinäolit räiskäyttänyt
hänoli räiskäyttänyt
meolimme räiskäyttäneet
teolitte räiskäyttäneet
heolivat räiskäyttäneet
passiveoli räiskäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut räiskäyttänyt
sinäet ollut räiskäyttänyt
hänei ollut räiskäyttänyt
meemme olleet räiskäyttäneet
teette olleet räiskäyttäneet
heeivät olleet räiskäyttäneet
passiveei ollut räiskäytetty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskäyttäisin
sinäräiskäyttäisit
hänräiskäyttäisi
meräiskäyttäisimme
teräiskäyttäisitte
heräiskäyttäisivät
passiveräiskäytettäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskäyttäisi
sinäet räiskäyttäisi
hänei räiskäyttäisi
meemme räiskäyttäisi
teette räiskäyttäisi
heeivät räiskäyttäisi
passiveei räiskäytettäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin räiskäyttänyt
sinäolisit räiskäyttänyt
hänolisi räiskäyttänyt
meolisimme räiskäyttäneet
teolisitte räiskäyttäneet
heolisivat räiskäyttäneet
passiveolisi räiskäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi räiskäyttänyt
sinäet olisi räiskäyttänyt
hänei olisi räiskäyttänyt
meemme olisi räiskäyttäneet
teette olisi räiskäyttäneet
heeivät olisi räiskäyttäneet
passiveei olisi räiskäytetty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäräiskäytä
hänräiskäyttäköön
meräiskäyttäkäämme
teräiskäyttäkää
heräiskäyttäkööt
passiveräiskäytettäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä räiskäytä
hänälköön räiskäyttäkö
meälkäämme räiskäyttäkö
teälkää räiskäyttäkö
heälkööt räiskäyttäkö
passiveälköön räiskäytettäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon räiskäyttänyt
heolkoot räiskäyttäneet
passiveolkoon räiskäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko räiskäyttänyt
heälkööt olko räiskäyttäneet
passiveälköön olko räiskäytetty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskäyttänen
sinäräiskäyttänet
hänräiskäyttänee
meräiskäyttänemme
teräiskäyttänette
heräiskäyttänevät
passiveräiskäytettäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskäyttäne
sinäet räiskäyttäne
hänei räiskäyttäne
meemme räiskäyttäne
teette räiskäyttäne
heeivät räiskäyttäne
passiveei räiskäytettäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen räiskäyttänyt
sinälienet räiskäyttänyt
hänlienee räiskäyttänyt
melienemme räiskäyttäneet
telienette räiskäyttäneet
helienevät räiskäyttäneet
passivelienee räiskäytetty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene räiskäyttänyt
sinäet liene räiskäyttänyt
hänei liene räiskäyttänyt
meemme liene räiskäyttäneet
teette liene räiskäyttäneet
heeivät liene räiskäyttäneet
passiveei liene räiskäytetty