Conjugation of the Finnish verb 'räiskäyttää'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 53*C/muistaa, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskäytän |
| sinä | räiskäytät |
| hän | räiskäyttää |
| me | räiskäytämme |
| te | räiskäytätte |
| he | räiskäyttävät |
| passive | räiskäytetään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskäytä |
| sinä | et räiskäytä |
| hän | ei räiskäytä |
| me | emme räiskäytä |
| te | ette räiskäytä |
| he | eivät räiskäytä |
| passive | ei räiskäytetä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskäytin |
| sinä | räiskäytit |
| hän | räiskäytti |
| me | räiskäytimme |
| te | räiskäytitte |
| he | räiskäyttivät |
| passive | räiskäytettiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskäyttänyt |
| sinä | et räiskäyttänyt |
| hän | ei räiskäyttänyt |
| me | emme räiskäyttäneet |
| te | ette räiskäyttäneet |
| he | eivät räiskäyttäneet |
| passive | ei räiskäytetty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räiskäyttänyt |
| sinä | olet räiskäyttänyt |
| hän | on räiskäyttänyt |
| me | olemme räiskäyttäneet |
| te | olette räiskäyttäneet |
| he | ovat räiskäyttäneet |
| passive | on räiskäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räiskäyttänyt |
| sinä | et ole räiskäyttänyt |
| hän | ei ole räiskäyttänyt |
| me | emme ole räiskäyttäneet |
| te | ette ole räiskäyttäneet |
| he | eivät ole räiskäyttäneet |
| passive | ei ole räiskäytetty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räiskäyttänyt |
| sinä | olit räiskäyttänyt |
| hän | oli räiskäyttänyt |
| me | olimme räiskäyttäneet |
| te | olitte räiskäyttäneet |
| he | olivat räiskäyttäneet |
| passive | oli räiskäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räiskäyttänyt |
| sinä | et ollut räiskäyttänyt |
| hän | ei ollut räiskäyttänyt |
| me | emme olleet räiskäyttäneet |
| te | ette olleet räiskäyttäneet |
| he | eivät olleet räiskäyttäneet |
| passive | ei ollut räiskäytetty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskäyttäisin |
| sinä | räiskäyttäisit |
| hän | räiskäyttäisi |
| me | räiskäyttäisimme |
| te | räiskäyttäisitte |
| he | räiskäyttäisivät |
| passive | räiskäytettäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskäyttäisi |
| sinä | et räiskäyttäisi |
| hän | ei räiskäyttäisi |
| me | emme räiskäyttäisi |
| te | ette räiskäyttäisi |
| he | eivät räiskäyttäisi |
| passive | ei räiskäytettäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räiskäyttänyt |
| sinä | olisit räiskäyttänyt |
| hän | olisi räiskäyttänyt |
| me | olisimme räiskäyttäneet |
| te | olisitte räiskäyttäneet |
| he | olisivat räiskäyttäneet |
| passive | olisi räiskäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räiskäyttänyt |
| sinä | et olisi räiskäyttänyt |
| hän | ei olisi räiskäyttänyt |
| me | emme olisi räiskäyttäneet |
| te | ette olisi räiskäyttäneet |
| he | eivät olisi räiskäyttäneet |
| passive | ei olisi räiskäytetty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räiskäytä |
| hän | räiskäyttäköön |
| me | räiskäyttäkäämme |
| te | räiskäyttäkää |
| he | räiskäyttäkööt |
| passive | räiskäytettäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räiskäytä |
| hän | älköön räiskäyttäkö |
| me | älkäämme räiskäyttäkö |
| te | älkää räiskäyttäkö |
| he | älkööt räiskäyttäkö |
| passive | älköön räiskäytettäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räiskäyttänyt |
| he | olkoot räiskäyttäneet |
| passive | olkoon räiskäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räiskäyttänyt |
| he | älkööt olko räiskäyttäneet |
| passive | älköön olko räiskäytetty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskäyttänen |
| sinä | räiskäyttänet |
| hän | räiskäyttänee |
| me | räiskäyttänemme |
| te | räiskäyttänette |
| he | räiskäyttänevät |
| passive | räiskäytettäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskäyttäne |
| sinä | et räiskäyttäne |
| hän | ei räiskäyttäne |
| me | emme räiskäyttäne |
| te | ette räiskäyttäne |
| he | eivät räiskäyttäne |
| passive | ei räiskäytettäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räiskäyttänyt |
| sinä | lienet räiskäyttänyt |
| hän | lienee räiskäyttänyt |
| me | lienemme räiskäyttäneet |
| te | lienette räiskäyttäneet |
| he | lienevät räiskäyttäneet |
| passive | lienee räiskäytetty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räiskäyttänyt |
| sinä | et liene räiskäyttänyt |
| hän | ei liene räiskäyttänyt |
| me | emme liene räiskäyttäneet |
| te | ette liene räiskäyttäneet |
| he | eivät liene räiskäyttäneet |
| passive | ei liene räiskäytetty |