Conjugation of the Finnish verb 'räiskähdellä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskähtelen |
| sinä | räiskähtelet |
| hän | räiskähtelee |
| me | räiskähtelemme |
| te | räiskähtelette |
| he | räiskähtelevät |
| passive | räiskähdellään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskähtele |
| sinä | et räiskähtele |
| hän | ei räiskähtele |
| me | emme räiskähtele |
| te | ette räiskähtele |
| he | eivät räiskähtele |
| passive | ei räiskähdellä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskähtelin |
| sinä | räiskähtelit |
| hän | räiskähteli |
| me | räiskähtelimme |
| te | räiskähtelitte |
| he | räiskähtelivät |
| passive | räiskähdeltiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskähdellyt |
| sinä | et räiskähdellyt |
| hän | ei räiskähdellyt |
| me | emme räiskähdelleet |
| te | ette räiskähdelleet |
| he | eivät räiskähdelleet |
| passive | ei räiskähdelty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen räiskähdellyt |
| sinä | olet räiskähdellyt |
| hän | on räiskähdellyt |
| me | olemme räiskähdelleet |
| te | olette räiskähdelleet |
| he | ovat räiskähdelleet |
| passive | on räiskähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole räiskähdellyt |
| sinä | et ole räiskähdellyt |
| hän | ei ole räiskähdellyt |
| me | emme ole räiskähdelleet |
| te | ette ole räiskähdelleet |
| he | eivät ole räiskähdelleet |
| passive | ei ole räiskähdelty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin räiskähdellyt |
| sinä | olit räiskähdellyt |
| hän | oli räiskähdellyt |
| me | olimme räiskähdelleet |
| te | olitte räiskähdelleet |
| he | olivat räiskähdelleet |
| passive | oli räiskähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut räiskähdellyt |
| sinä | et ollut räiskähdellyt |
| hän | ei ollut räiskähdellyt |
| me | emme olleet räiskähdelleet |
| te | ette olleet räiskähdelleet |
| he | eivät olleet räiskähdelleet |
| passive | ei ollut räiskähdelty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskähtelisin |
| sinä | räiskähtelisit |
| hän | räiskähtelisi |
| me | räiskähtelisimme |
| te | räiskähtelisitte |
| he | räiskähtelisivät |
| passive | räiskähdeltäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskähtelisi |
| sinä | et räiskähtelisi |
| hän | ei räiskähtelisi |
| me | emme räiskähtelisi |
| te | ette räiskähtelisi |
| he | eivät räiskähtelisi |
| passive | ei räiskähdeltäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin räiskähdellyt |
| sinä | olisit räiskähdellyt |
| hän | olisi räiskähdellyt |
| me | olisimme räiskähdelleet |
| te | olisitte räiskähdelleet |
| he | olisivat räiskähdelleet |
| passive | olisi räiskähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi räiskähdellyt |
| sinä | et olisi räiskähdellyt |
| hän | ei olisi räiskähdellyt |
| me | emme olisi räiskähdelleet |
| te | ette olisi räiskähdelleet |
| he | eivät olisi räiskähdelleet |
| passive | ei olisi räiskähdelty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | räiskähtele |
| hän | räiskähdelköön |
| me | räiskähdelkäämme |
| te | räiskähdelkää |
| he | räiskähdelkööt |
| passive | räiskähdeltäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä räiskähtele |
| hän | älköön räiskähdelkö |
| me | älkäämme räiskähdelkö |
| te | älkää räiskähdelkö |
| he | älkööt räiskähdelkö |
| passive | älköön räiskähdeltäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon räiskähdellyt |
| he | olkoot räiskähdelleet |
| passive | olkoon räiskähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko räiskähdellyt |
| he | älkööt olko räiskähdelleet |
| passive | älköön olko räiskähdelty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | räiskähdellen |
| sinä | räiskähdellet |
| hän | räiskähdellee |
| me | räiskähdellemme |
| te | räiskähdellette |
| he | räiskähdellevät |
| passive | räiskähdeltäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en räiskähdelle |
| sinä | et räiskähdelle |
| hän | ei räiskähdelle |
| me | emme räiskähdelle |
| te | ette räiskähdelle |
| he | eivät räiskähdelle |
| passive | ei räiskähdeltäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen räiskähdellyt |
| sinä | lienet räiskähdellyt |
| hän | lienee räiskähdellyt |
| me | lienemme räiskähdelleet |
| te | lienette räiskähdelleet |
| he | lienevät räiskähdelleet |
| passive | lienee räiskähdelty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene räiskähdellyt |
| sinä | et liene räiskähdellyt |
| hän | ei liene räiskähdellyt |
| me | emme liene räiskähdelleet |
| te | ette liene räiskähdelleet |
| he | eivät liene räiskähdelleet |
| passive | ei liene räiskähdelty |