Conjugation of the Finnish verb 'räiskähdellä'

räiskähdellä  -   frequentative of räiskähtää (“to splash or spill”)
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    67*F/tulla, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskähtelen
sinäräiskähtelet
hänräiskähtelee
meräiskähtelemme
teräiskähtelette
heräiskähtelevät
passiveräiskähdellään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskähtele
sinäet räiskähtele
hänei räiskähtele
meemme räiskähtele
teette räiskähtele
heeivät räiskähtele
passiveei räiskähdellä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskähtelin
sinäräiskähtelit
hänräiskähteli
meräiskähtelimme
teräiskähtelitte
heräiskähtelivät
passiveräiskähdeltiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskähdellyt
sinäet räiskähdellyt
hänei räiskähdellyt
meemme räiskähdelleet
teette räiskähdelleet
heeivät räiskähdelleet
passiveei räiskähdelty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen räiskähdellyt
sinäolet räiskähdellyt
hänon räiskähdellyt
meolemme räiskähdelleet
teolette räiskähdelleet
heovat räiskähdelleet
passiveon räiskähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole räiskähdellyt
sinäet ole räiskähdellyt
hänei ole räiskähdellyt
meemme ole räiskähdelleet
teette ole räiskähdelleet
heeivät ole räiskähdelleet
passiveei ole räiskähdelty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin räiskähdellyt
sinäolit räiskähdellyt
hänoli räiskähdellyt
meolimme räiskähdelleet
teolitte räiskähdelleet
heolivat räiskähdelleet
passiveoli räiskähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut räiskähdellyt
sinäet ollut räiskähdellyt
hänei ollut räiskähdellyt
meemme olleet räiskähdelleet
teette olleet räiskähdelleet
heeivät olleet räiskähdelleet
passiveei ollut räiskähdelty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskähtelisin
sinäräiskähtelisit
hänräiskähtelisi
meräiskähtelisimme
teräiskähtelisitte
heräiskähtelisivät
passiveräiskähdeltäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskähtelisi
sinäet räiskähtelisi
hänei räiskähtelisi
meemme räiskähtelisi
teette räiskähtelisi
heeivät räiskähtelisi
passiveei räiskähdeltäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin räiskähdellyt
sinäolisit räiskähdellyt
hänolisi räiskähdellyt
meolisimme räiskähdelleet
teolisitte räiskähdelleet
heolisivat räiskähdelleet
passiveolisi räiskähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi räiskähdellyt
sinäet olisi räiskähdellyt
hänei olisi räiskähdellyt
meemme olisi räiskähdelleet
teette olisi räiskähdelleet
heeivät olisi räiskähdelleet
passiveei olisi räiskähdelty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinäräiskähtele
hänräiskähdelköön
meräiskähdelkäämme
teräiskähdelkää
heräiskähdelkööt
passiveräiskähdeltäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä räiskähtele
hänälköön räiskähdelkö
meälkäämme räiskähdelkö
teälkää räiskähdelkö
heälkööt räiskähdelkö
passiveälköön räiskähdeltäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon räiskähdellyt
heolkoot räiskähdelleet
passiveolkoon räiskähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko räiskähdellyt
heälkööt olko räiskähdelleet
passiveälköön olko räiskähdelty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minäräiskähdellen
sinäräiskähdellet
hänräiskähdellee
meräiskähdellemme
teräiskähdellette
heräiskähdellevät
passiveräiskähdeltäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen räiskähdelle
sinäet räiskähdelle
hänei räiskähdelle
meemme räiskähdelle
teette räiskähdelle
heeivät räiskähdelle
passiveei räiskähdeltäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen räiskähdellyt
sinälienet räiskähdellyt
hänlienee räiskähdellyt
melienemme räiskähdelleet
telienette räiskähdelleet
helienevät räiskähdelleet
passivelienee räiskähdelty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene räiskähdellyt
sinäet liene räiskähdellyt
hänei liene räiskähdellyt
meemme liene räiskähdelleet
teette liene räiskähdelleet
heeivät liene räiskähdelleet
passiveei liene räiskähdelty