Conjugation of the Finnish verb 'rähjäytyä'

rähjäytyä  -   Synonym of rähjääntyä
  • part of speech:   verb
  • inflection type:   conjugation
  • conjugation type:    52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Indicative, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärähjäydyn
sinärähjäydyt
hänrähjäytyy
merähjäydymme
terähjäydytte
herähjäytyvät
passiverähjäydytään
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rähjäydy
sinäet rähjäydy
hänei rähjäydy
meemme rähjäydy
teette rähjäydy
heeivät rähjäydy
passiveei rähjäydytä

Indicative, past

Fill in blanks:
tensespositive
minärähjäydyin
sinärähjäydyit
hänrähjäytyi
merähjäydyimme
terähjäydyitte
herähjäytyivät
passiverähjäydyttiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rähjäytynyt
sinäet rähjäytynyt
hänei rähjäytynyt
meemme rähjäytyneet
teette rähjäytyneet
heeivät rähjäytyneet
passiveei rähjäydytty

Indicative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolen rähjäytynyt
sinäolet rähjäytynyt
hänon rähjäytynyt
meolemme rähjäytyneet
teolette rähjäytyneet
heovat rähjäytyneet
passiveon rähjäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ole rähjäytynyt
sinäet ole rähjäytynyt
hänei ole rähjäytynyt
meemme ole rähjäytyneet
teette ole rähjäytyneet
heeivät ole rähjäytyneet
passiveei ole rähjäydytty

Indicative, pluperfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolin rähjäytynyt
sinäolit rähjäytynyt
hänoli rähjäytynyt
meolimme rähjäytyneet
teolitte rähjäytyneet
heolivat rähjäytyneet
passiveoli rähjäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen ollut rähjäytynyt
sinäet ollut rähjäytynyt
hänei ollut rähjäytynyt
meemme olleet rähjäytyneet
teette olleet rähjäytyneet
heeivät olleet rähjäytyneet
passiveei ollut rähjäydytty

Conditional, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärähjäytyisin
sinärähjäytyisit
hänrähjäytyisi
merähjäytyisimme
terähjäytyisitte
herähjäytyisivät
passiverähjäydyttäisiin
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rähjäytyisi
sinäet rähjäytyisi
hänei rähjäytyisi
meemme rähjäytyisi
teette rähjäytyisi
heeivät rähjäytyisi
passiveei rähjäydyttäisi

Conditional, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minäolisin rähjäytynyt
sinäolisit rähjäytynyt
hänolisi rähjäytynyt
meolisimme rähjäytyneet
teolisitte rähjäytyneet
heolisivat rähjäytyneet
passiveolisi rähjäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen olisi rähjäytynyt
sinäet olisi rähjäytynyt
hänei olisi rähjäytynyt
meemme olisi rähjäytyneet
teette olisi rähjäytyneet
heeivät olisi rähjäytyneet
passiveei olisi rähjäydytty

Imperative, present

Fill in blanks:
tensespositive
sinärähjäydy
hänrähjäytyköön
merähjäytykäämme
terähjäytykää
herähjäytykööt
passiverähjäydyttäköön
Fill in blanks:
tensesnegative
sinäälä rähjäydy
hänälköön rähjäytykö
meälkäämme rähjäytykö
teälkää rähjäytykö
heälkööt rähjäytykö
passiveälköön rähjäydyttäkö

Imperative, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
hänolkoon rähjäytynyt
heolkoot rähjäytyneet
passiveolkoon rähjäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
hänälköön olko rähjäytynyt
heälkööt olko rähjäytyneet
passiveälköön olko rähjäydytty

Potential, present

Fill in blanks:
tensespositive
minärähjäytynen
sinärähjäytynet
hänrähjäytynee
merähjäytynemme
terähjäytynette
herähjäytynevät
passiverähjäydyttäneen
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen rähjäytyne
sinäet rähjäytyne
hänei rähjäytyne
meemme rähjäytyne
teette rähjäytyne
heeivät rähjäytyne
passiveei rähjäydyttäne

Potential, perfect

Fill in blanks:
tensespositive
minälienen rähjäytynyt
sinälienet rähjäytynyt
hänlienee rähjäytynyt
melienemme rähjäytyneet
telienette rähjäytyneet
helienevät rähjäytyneet
passivelienee rähjäydytty
Fill in blanks:
tensesnegative
minäen liene rähjäytynyt
sinäet liene rähjäytynyt
hänei liene rähjäytynyt
meemme liene rähjäytyneet
teette liene rähjäytyneet
heeivät liene rähjäytyneet
passiveei liene rähjäydytty