Conjugation of the Finnish verb 'rähjäytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rähjäydyn |
| sinä | rähjäydyt |
| hän | rähjäytyy |
| me | rähjäydymme |
| te | rähjäydytte |
| he | rähjäytyvät |
| passive | rähjäydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rähjäydy |
| sinä | et rähjäydy |
| hän | ei rähjäydy |
| me | emme rähjäydy |
| te | ette rähjäydy |
| he | eivät rähjäydy |
| passive | ei rähjäydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rähjäydyin |
| sinä | rähjäydyit |
| hän | rähjäytyi |
| me | rähjäydyimme |
| te | rähjäydyitte |
| he | rähjäytyivät |
| passive | rähjäydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rähjäytynyt |
| sinä | et rähjäytynyt |
| hän | ei rähjäytynyt |
| me | emme rähjäytyneet |
| te | ette rähjäytyneet |
| he | eivät rähjäytyneet |
| passive | ei rähjäydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rähjäytynyt |
| sinä | olet rähjäytynyt |
| hän | on rähjäytynyt |
| me | olemme rähjäytyneet |
| te | olette rähjäytyneet |
| he | ovat rähjäytyneet |
| passive | on rähjäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rähjäytynyt |
| sinä | et ole rähjäytynyt |
| hän | ei ole rähjäytynyt |
| me | emme ole rähjäytyneet |
| te | ette ole rähjäytyneet |
| he | eivät ole rähjäytyneet |
| passive | ei ole rähjäydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rähjäytynyt |
| sinä | olit rähjäytynyt |
| hän | oli rähjäytynyt |
| me | olimme rähjäytyneet |
| te | olitte rähjäytyneet |
| he | olivat rähjäytyneet |
| passive | oli rähjäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rähjäytynyt |
| sinä | et ollut rähjäytynyt |
| hän | ei ollut rähjäytynyt |
| me | emme olleet rähjäytyneet |
| te | ette olleet rähjäytyneet |
| he | eivät olleet rähjäytyneet |
| passive | ei ollut rähjäydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rähjäytyisin |
| sinä | rähjäytyisit |
| hän | rähjäytyisi |
| me | rähjäytyisimme |
| te | rähjäytyisitte |
| he | rähjäytyisivät |
| passive | rähjäydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rähjäytyisi |
| sinä | et rähjäytyisi |
| hän | ei rähjäytyisi |
| me | emme rähjäytyisi |
| te | ette rähjäytyisi |
| he | eivät rähjäytyisi |
| passive | ei rähjäydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rähjäytynyt |
| sinä | olisit rähjäytynyt |
| hän | olisi rähjäytynyt |
| me | olisimme rähjäytyneet |
| te | olisitte rähjäytyneet |
| he | olisivat rähjäytyneet |
| passive | olisi rähjäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rähjäytynyt |
| sinä | et olisi rähjäytynyt |
| hän | ei olisi rähjäytynyt |
| me | emme olisi rähjäytyneet |
| te | ette olisi rähjäytyneet |
| he | eivät olisi rähjäytyneet |
| passive | ei olisi rähjäydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rähjäydy |
| hän | rähjäytyköön |
| me | rähjäytykäämme |
| te | rähjäytykää |
| he | rähjäytykööt |
| passive | rähjäydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rähjäydy |
| hän | älköön rähjäytykö |
| me | älkäämme rähjäytykö |
| te | älkää rähjäytykö |
| he | älkööt rähjäytykö |
| passive | älköön rähjäydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rähjäytynyt |
| he | olkoot rähjäytyneet |
| passive | olkoon rähjäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rähjäytynyt |
| he | älkööt olko rähjäytyneet |
| passive | älköön olko rähjäydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rähjäytynen |
| sinä | rähjäytynet |
| hän | rähjäytynee |
| me | rähjäytynemme |
| te | rähjäytynette |
| he | rähjäytynevät |
| passive | rähjäydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rähjäytyne |
| sinä | et rähjäytyne |
| hän | ei rähjäytyne |
| me | emme rähjäytyne |
| te | ette rähjäytyne |
| he | eivät rähjäytyne |
| passive | ei rähjäydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rähjäytynyt |
| sinä | lienet rähjäytynyt |
| hän | lienee rähjäytynyt |
| me | lienemme rähjäytyneet |
| te | lienette rähjäytyneet |
| he | lienevät rähjäytyneet |
| passive | lienee rähjäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rähjäytynyt |
| sinä | et liene rähjäytynyt |
| hän | ei liene rähjäytynyt |
| me | emme liene rähjäytyneet |
| te | ette liene rähjäytyneet |
| he | eivät liene rähjäytyneet |
| passive | ei liene rähjäydytty |