Conjugation of the Finnish verb 'rääkkäytyä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 52*F/sanoa, t-d gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäydyn |
| sinä | rääkkäydyt |
| hän | rääkkäytyy |
| me | rääkkäydymme |
| te | rääkkäydytte |
| he | rääkkäytyvät |
| passive | rääkkäydytään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkäydy |
| sinä | et rääkkäydy |
| hän | ei rääkkäydy |
| me | emme rääkkäydy |
| te | ette rääkkäydy |
| he | eivät rääkkäydy |
| passive | ei rääkkäydytä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäydyin |
| sinä | rääkkäydyit |
| hän | rääkkäytyi |
| me | rääkkäydyimme |
| te | rääkkäydyitte |
| he | rääkkäytyivät |
| passive | rääkkäydyttiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkäytynyt |
| sinä | et rääkkäytynyt |
| hän | ei rääkkäytynyt |
| me | emme rääkkäytyneet |
| te | ette rääkkäytyneet |
| he | eivät rääkkäytyneet |
| passive | ei rääkkäydytty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rääkkäytynyt |
| sinä | olet rääkkäytynyt |
| hän | on rääkkäytynyt |
| me | olemme rääkkäytyneet |
| te | olette rääkkäytyneet |
| he | ovat rääkkäytyneet |
| passive | on rääkkäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rääkkäytynyt |
| sinä | et ole rääkkäytynyt |
| hän | ei ole rääkkäytynyt |
| me | emme ole rääkkäytyneet |
| te | ette ole rääkkäytyneet |
| he | eivät ole rääkkäytyneet |
| passive | ei ole rääkkäydytty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rääkkäytynyt |
| sinä | olit rääkkäytynyt |
| hän | oli rääkkäytynyt |
| me | olimme rääkkäytyneet |
| te | olitte rääkkäytyneet |
| he | olivat rääkkäytyneet |
| passive | oli rääkkäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rääkkäytynyt |
| sinä | et ollut rääkkäytynyt |
| hän | ei ollut rääkkäytynyt |
| me | emme olleet rääkkäytyneet |
| te | ette olleet rääkkäytyneet |
| he | eivät olleet rääkkäytyneet |
| passive | ei ollut rääkkäydytty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäytyisin |
| sinä | rääkkäytyisit |
| hän | rääkkäytyisi |
| me | rääkkäytyisimme |
| te | rääkkäytyisitte |
| he | rääkkäytyisivät |
| passive | rääkkäydyttäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkäytyisi |
| sinä | et rääkkäytyisi |
| hän | ei rääkkäytyisi |
| me | emme rääkkäytyisi |
| te | ette rääkkäytyisi |
| he | eivät rääkkäytyisi |
| passive | ei rääkkäydyttäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rääkkäytynyt |
| sinä | olisit rääkkäytynyt |
| hän | olisi rääkkäytynyt |
| me | olisimme rääkkäytyneet |
| te | olisitte rääkkäytyneet |
| he | olisivat rääkkäytyneet |
| passive | olisi rääkkäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rääkkäytynyt |
| sinä | et olisi rääkkäytynyt |
| hän | ei olisi rääkkäytynyt |
| me | emme olisi rääkkäytyneet |
| te | ette olisi rääkkäytyneet |
| he | eivät olisi rääkkäytyneet |
| passive | ei olisi rääkkäydytty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rääkkäydy |
| hän | rääkkäytyköön |
| me | rääkkäytykäämme |
| te | rääkkäytykää |
| he | rääkkäytykööt |
| passive | rääkkäydyttäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rääkkäydy |
| hän | älköön rääkkäytykö |
| me | älkäämme rääkkäytykö |
| te | älkää rääkkäytykö |
| he | älkööt rääkkäytykö |
| passive | älköön rääkkäydyttäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rääkkäytynyt |
| he | olkoot rääkkäytyneet |
| passive | olkoon rääkkäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rääkkäytynyt |
| he | älkööt olko rääkkäytyneet |
| passive | älköön olko rääkkäydytty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäytynen |
| sinä | rääkkäytynet |
| hän | rääkkäytynee |
| me | rääkkäytynemme |
| te | rääkkäytynette |
| he | rääkkäytynevät |
| passive | rääkkäydyttäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkäytyne |
| sinä | et rääkkäytyne |
| hän | ei rääkkäytyne |
| me | emme rääkkäytyne |
| te | ette rääkkäytyne |
| he | eivät rääkkäytyne |
| passive | ei rääkkäydyttäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rääkkäytynyt |
| sinä | lienet rääkkäytynyt |
| hän | lienee rääkkäytynyt |
| me | lienemme rääkkäytyneet |
| te | lienette rääkkäytyneet |
| he | lienevät rääkkäytyneet |
| passive | lienee rääkkäydytty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rääkkäytynyt |
| sinä | et liene rääkkäytynyt |
| hän | ei liene rääkkäytynyt |
| me | emme liene rääkkäytyneet |
| te | ette liene rääkkäytyneet |
| he | eivät liene rääkkäytyneet |
| passive | ei liene rääkkäydytty |