Conjugation of the Finnish verb 'rääkätä'
- part of speech: verb
- inflection type: conjugation
- conjugation type: 73*A/salata, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Indicative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkään |
| sinä | rääkkäät |
| hän | rääkkää |
| me | rääkkäämme |
| te | rääkkäätte |
| he | rääkkäävät |
| passive | rääkätään |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkää |
| sinä | et rääkkää |
| hän | ei rääkkää |
| me | emme rääkkää |
| te | ette rääkkää |
| he | eivät rääkkää |
| passive | ei rääkätä |
Indicative, past
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäsin |
| sinä | rääkkäsit |
| hän | rääkkäsi |
| me | rääkkäsimme |
| te | rääkkäsitte |
| he | rääkkäsivät |
| passive | rääkättiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkännyt |
| sinä | et rääkännyt |
| hän | ei rääkännyt |
| me | emme rääkänneet |
| te | ette rääkänneet |
| he | eivät rääkänneet |
| passive | ei rääkätty |
Indicative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olen rääkännyt |
| sinä | olet rääkännyt |
| hän | on rääkännyt |
| me | olemme rääkänneet |
| te | olette rääkänneet |
| he | ovat rääkänneet |
| passive | on rääkätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ole rääkännyt |
| sinä | et ole rääkännyt |
| hän | ei ole rääkännyt |
| me | emme ole rääkänneet |
| te | ette ole rääkänneet |
| he | eivät ole rääkänneet |
| passive | ei ole rääkätty |
Indicative, pluperfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olin rääkännyt |
| sinä | olit rääkännyt |
| hän | oli rääkännyt |
| me | olimme rääkänneet |
| te | olitte rääkänneet |
| he | olivat rääkänneet |
| passive | oli rääkätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en ollut rääkännyt |
| sinä | et ollut rääkännyt |
| hän | ei ollut rääkännyt |
| me | emme olleet rääkänneet |
| te | ette olleet rääkänneet |
| he | eivät olleet rääkänneet |
| passive | ei ollut rääkätty |
Conditional, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkkäisin |
| sinä | rääkkäisit |
| hän | rääkkäisi |
| me | rääkkäisimme |
| te | rääkkäisitte |
| he | rääkkäisivät |
| passive | rääkättäisiin |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkkäisi |
| sinä | et rääkkäisi |
| hän | ei rääkkäisi |
| me | emme rääkkäisi |
| te | ette rääkkäisi |
| he | eivät rääkkäisi |
| passive | ei rääkättäisi |
Conditional, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | olisin rääkännyt |
| sinä | olisit rääkännyt |
| hän | olisi rääkännyt |
| me | olisimme rääkänneet |
| te | olisitte rääkänneet |
| he | olisivat rääkänneet |
| passive | olisi rääkätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en olisi rääkännyt |
| sinä | et olisi rääkännyt |
| hän | ei olisi rääkännyt |
| me | emme olisi rääkänneet |
| te | ette olisi rääkänneet |
| he | eivät olisi rääkänneet |
| passive | ei olisi rääkätty |
Imperative, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| sinä | rääkkää |
| hän | rääkätköön |
| me | rääkätkäämme |
| te | rääkätkää |
| he | rääkätkööt |
| passive | rääkättäköön |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| sinä | älä rääkkää |
| hän | älköön rääkätkö |
| me | älkäämme rääkätkö |
| te | älkää rääkätkö |
| he | älkööt rääkätkö |
| passive | älköön rääkättäkö |
Imperative, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| hän | olkoon rääkännyt |
| he | olkoot rääkänneet |
| passive | olkoon rääkätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| hän | älköön olko rääkännyt |
| he | älkööt olko rääkänneet |
| passive | älköön olko rääkätty |
Potential, present
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | rääkännen |
| sinä | rääkännet |
| hän | rääkännee |
| me | rääkännemme |
| te | rääkännette |
| he | rääkännevät |
| passive | rääkättäneen |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en rääkänne |
| sinä | et rääkänne |
| hän | ei rääkänne |
| me | emme rääkänne |
| te | ette rääkänne |
| he | eivät rääkänne |
| passive | ei rääkättäne |
Potential, perfect
Fill in blanks:
| tenses | positive |
|---|---|
| minä | lienen rääkännyt |
| sinä | lienet rääkännyt |
| hän | lienee rääkännyt |
| me | lienemme rääkänneet |
| te | lienette rääkänneet |
| he | lienevät rääkänneet |
| passive | lienee rääkätty |
Fill in blanks:
| tenses | negative |
|---|---|
| minä | en liene rääkännyt |
| sinä | et liene rääkännyt |
| hän | ei liene rääkännyt |
| me | emme liene rääkänneet |
| te | ette liene rääkänneet |
| he | eivät liene rääkänneet |
| passive | ei liene rääkätty |