Declension of the Finnish adjective 'pyörteetön'

pyörteetön  -   irrotational
  • part of speech:   adjective
  • inflection type:   declension
  • declension type:    34*C/onneton, tt-t gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Comparisons

Fill in blanks:
degree of comparisonform
comparativepyörteettömämpi
superlativepyörteettömin

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteetön
accusative, nominativepyörteetön
accusative, genitivepyörteettömän
genitivepyörteettömän
genitive, rare-
partitivepyörteetöntä
inessivepyörteettömässä
elativepyörteettömästä
illativepyörteettömään
adessivepyörteettömällä
ablativepyörteettömältä
allativepyörteettömälle
essivepyörteettömänä
translativepyörteettömäksi
abessivepyörteettömättä
instructive-
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömät
accusative, nominativepyörteettömät
accusative, genitivepyörteettömät
genitivepyörteettömien
genitive, rarepyörteetönten
partitivepyörteettömiä
inessivepyörteettömissä
elativepyörteettömistä
illativepyörteettömiin
adessivepyörteettömillä
ablativepyörteettömiltä
allativepyörteettömille
essivepyörteettöminä
translativepyörteettömiksi
abessivepyörteettömittä
instructivepyörteettömin
comitativepyörteettömine

Possessive forms

Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteettömäni
accusative, nominativepyörteettömäni
accusative, genitivepyörteettömäni
genitivepyörteettömäni
genitive, rare-
partitivepyörteetöntäni
inessivepyörteettömässäni
elativepyörteettömästäni
illativepyörteettömääni
adessivepyörteettömälläni
ablativepyörteettömältäni
allativepyörteettömälleni
essivepyörteettömänäni
translativepyörteettömäkseni
abessivepyörteettömättäni
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömäni
accusative, nominativepyörteettömäni
accusative, genitivepyörteettömäni
genitivepyörteettömieni
genitive, rarepyörteetönteni
partitivepyörteettömiäni
inessivepyörteettömissäni
elativepyörteettömistäni
illativepyörteettömiini
adessivepyörteettömilläni
ablativepyörteettömiltäni
allativepyörteettömilleni
essivepyörteettöminäni
translativepyörteettömikseni
abessivepyörteettömittäni
comitativepyörteettömineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteettömäsi
accusative, nominativepyörteettömäsi
accusative, genitivepyörteettömäsi
genitivepyörteettömäsi
genitive, rare-
partitivepyörteetöntäsi
inessivepyörteettömässäsi
elativepyörteettömästäsi
illativepyörteettömääsi
adessivepyörteettömälläsi
ablativepyörteettömältäsi
allativepyörteettömällesi
essivepyörteettömänäsi
translativepyörteettömäksesi
abessivepyörteettömättäsi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömäsi
accusative, nominativepyörteettömäsi
accusative, genitivepyörteettömäsi
genitivepyörteettömiesi
genitive, rarepyörteetöntesi
partitivepyörteettömiäsi
inessivepyörteettömissäsi
elativepyörteettömistäsi
illativepyörteettömiisi
adessivepyörteettömilläsi
ablativepyörteettömiltäsi
allativepyörteettömillesi
essivepyörteettöminäsi
translativepyörteettömiksesi
abessivepyörteettömittäsi
comitativepyörteettöminesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteettömämme
accusative, nominativepyörteettömämme
accusative, genitivepyörteettömämme
genitivepyörteettömämme
genitive, rare-
partitivepyörteetöntämme
inessivepyörteettömässämme
elativepyörteettömästämme
illativepyörteettömäämme
adessivepyörteettömällämme
ablativepyörteettömältämme
allativepyörteettömällemme
essivepyörteettömänämme
translativepyörteettömäksemme
abessivepyörteettömättämme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömämme
accusative, nominativepyörteettömämme
accusative, genitivepyörteettömämme
genitivepyörteettömiemme
genitive, rarepyörteetöntemme
partitivepyörteettömiämme
inessivepyörteettömissämme
elativepyörteettömistämme
illativepyörteettömiimme
adessivepyörteettömillämme
ablativepyörteettömiltämme
allativepyörteettömillemme
essivepyörteettöminämme
translativepyörteettömiksemme
abessivepyörteettömittämme
comitativepyörteettöminemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteettömänne
accusative, nominativepyörteettömänne
accusative, genitivepyörteettömänne
genitivepyörteettömänne
genitive, rare-
partitivepyörteetöntänne
inessivepyörteettömässänne
elativepyörteettömästänne
illativepyörteettömäänne
adessivepyörteettömällänne
ablativepyörteettömältänne
allativepyörteettömällenne
essivepyörteettömänänne
translativepyörteettömäksenne
abessivepyörteettömättänne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömänne
accusative, nominativepyörteettömänne
accusative, genitivepyörteettömänne
genitivepyörteettömienne
genitive, rarepyörteetöntenne
partitivepyörteettömiänne
inessivepyörteettömissänne
elativepyörteettömistänne
illativepyörteettömiinne
adessivepyörteettömillänne
ablativepyörteettömiltänne
allativepyörteettömillenne
essivepyörteettöminänne
translativepyörteettömiksenne
abessivepyörteettömittänne
comitativepyörteettöminenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativepyörteettömänsä
accusative, nominativepyörteettömänsä
accusative, genitivepyörteettömänsä
genitivepyörteettömänsä
genitive, rare-
partitivepyörteetöntään, pyörteetöntänsä
inessivepyörteettömässään, pyörteettömässänsä
elativepyörteettömästään, pyörteettömästänsä
illativepyörteettömäänsä
adessivepyörteettömällään, pyörteettömällänsä
ablativepyörteettömältään, pyörteettömältänsä
allativepyörteettömälleen, pyörteettömällensä
essivepyörteettömänään, pyörteettömänänsä
translativepyörteettömäkseen, pyörteettömäksensä
abessivepyörteettömättään, pyörteettömättänsä
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepyörteettömänsä
accusative, nominativepyörteettömänsä
accusative, genitivepyörteettömänsä
genitivepyörteettömiensä
genitive, rarepyörteetöntensä
partitivepyörteettömiään, pyörteettömiänsä
inessivepyörteettömissään, pyörteettömissänsä
elativepyörteettömistään, pyörteettömistänsä
illativepyörteettömiinsä
adessivepyörteettömillään, pyörteettömillänsä
ablativepyörteettömiltään, pyörteettömiltänsä
allativepyörteettömilleen, pyörteettömillensä
essivepyörteettöminään, pyörteettöminänsä
translativepyörteettömikseen, pyörteettömiksensä
abessivepyörteettömittään, pyörteettömittänsä
comitativepyörteettömineen, pyörteettöminensä